Kara Subay

Kadın Subay Nasıl Olunur?

Kadin Subay Nasil Olunur 2

Kadın subay nasıl olunur sorusu, askerlik ile ilgilenen pek çok kadının internet üzerinden de sık sık araştırmasını yaptığı sorulardan bir tanesi haline gelmiştir. Subaylık, en eski Türk mesleklerinden bir tanesi olarak bilinir. Aslında subay, kelime anlamı olarak “erkek kardeş” anlamına gelse de subaylık mesleğini hem kadınlar hem de erkekler kolaylıkla yapabilmektedir. Subayların görevleri genel olarak birlikte, ordu hiyerarşisine göre sevk ve idare etmektir.

Subaylar, asteğmenden büyük amiralliğe kadar rütbeli olan askerlere verilen addır. Çeşitli sınıflara ayrılabilirler. Bu sınırlara örnek olarak topçu subaylar; istihkam subayları ve öğretmen gibi çeşitli sınıflar örnek verilebilir.

Msü mülakat soruları

Msü mülakat soruları

Subay Nasıl Olunur?

Kadın subay nasıl olunur sorusuna cevap vermeden önce, subay nasıl olunur, genel olarak subay olma şartları nelerdir, bu sorulara cevap vermek mantıklı bir seçenek olacaktır.

Subay olmak için insanların önünde iki farklı yol bulunur:

 1. Küçük yaştan eğitim alarak subay olabilme imkanı mevcuttur. Bunun için liseye gidecek olan öğrencileri askeri bir lisede eğitim alması gerekir. Bunu yapabilmek için askeri eğitim veren liselerin sınavlarına girmeleri şarttır. Lise sınavlarında başarılı olup askeri liseden mezun olan kişiler daha sonra kara, hava ya da deniz komutanlıklarına başvuru yaparak eğitim ve iş hayatlarına bu şekilde yön verebilme şansına sahip olur. Harp okulu denilen bu okullara kayıt yaptırabilmek için 20 yaşını doldurma şartı aranız. Ayrıca bu okullar üniversite düzeyinde eğitim veren okullar olduğu için, üniversite sınavı olan YKS sınavından yeterli bir puan almış olmak da oldukça önemlidir. Daha sonra bu okullardan mezun olan kişiler, 27 yaşını doldurmadan önce subay olmak için başvuruda bulunma imkanı olan kişiler arasındadır. Belirli şartları taşıdıkları sürece subay olabilirler.
 2. Herhangi bir 4 yıllık lisans mezunu olan kişiler de subay olma şansına sahip olmaktadır. Bunun için aynı şekilde belirli sınavlara girerek ve belirlenmiş olan şartları yerine getirerek asteğmen olarak askerlik yapabiliyorlar. Fakat kadınlar askerlik yapamadığı için, kadın subay nasıl olunur sorusu için yalnızca belirlenmiş olan şartları yerine getirmek yeterli oluyor.
Kadin Subay Nasil Olunur 2
Kadın Subay Nasıl Olunur?

Kadın Subay Nasıl Olunur?

Kadın subay olmak için erkeklerden farklı olan boy ve vücut kitle indeksi şartları mevcuttur. Diğer şartlar genel olarak erkekler ile aynıdır.

Kadın subay olmak için aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 4 yıllık bir lisans mezunu olmak. Fakülte ya da yüksekokul mezunu olunabilir.
 • 27 yaşını doldurmamış olmak, eğer yüksek lisans yapmış ise 32 yaşını doldurmamış olmak.
 • Subay olmak için sağlığa engel herhangi bir durumun olmaması
 • Hukuki engelinin bulunmaması
 • Evli ise eşinin de ağır suçlar işlememiş olması
 • Herhangi bir siyasi partiye üye olmamış olması
 • Yazılı olan sınavdan en az 70 ve üzeri puan almış olması
 • 1.62 cm boy olması
 • Güvenlik ve arşiv kaydı soruşturmalarından başarılı olması
 • Alkol ve uyuşturucu bağımlısı olmaması ya da daha önce olup da tedavi almış olmaması
 • Fiziki yeterlilik sınavında istenen şartları sağlamış olması
 • Vücutta dövme ya da jilet izi olmaması

Gibi şartları sağlayan kadınlar subay olabilme şansına sahiptir.

Kadın Subay Maaşları Nedir?

Kadın subay nasıl olunur sorusuna ek olarak kadın subay maaşları hakkında da kısa bir bilgi verilebilir. Kadın subay maaşları 2022 yılında e az 10000 – 15000 TL başlangıcında olup rütbe ile birlikte artış göstermektedir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir