Polis

Trafik Polisi Nasıl Olunur?

f5742b223544461fbaa49d2d7ef14348 scaled

Trafik polisi olmak pek çok gencin hayali olmasıyla birlikte günümüzde oldukça sık şekilde araştırılan konuların başında gelmektedir. Trafik polisliği mesleğini icra etmek için karşılanması gereken çeşitli şartlar ve koşullar bulunur. Bu şartlardan ilki polislik eğitiminin verildiği çeşitli okullara giderek gerekli eğitimlerin alınmasıdır. Ancak bu okullarda eğitim almadan önce de karşılanması gereken şartlar bulunmaktadır.

Polislik eğitimleri PMYO, PAEM ve POMEM gibi kurumlarda da verilmektedir. Bu kurumlarda verilen eğitimlerin tamamlanmasının ardından mezun olan kişiler mesleklerini polislik üzerinde yapabilir. Kurumlardan mezun olduktan sonra trafik şubede görev yapmak istiyorsanız bu isteğinizi beyan eden bir dilekçe yazabilir, böylelikle trafik şubeye geçiş yaparak trafik polisliği mesleğini icra edebilirsiniz.

Polislik mesleğini icra edebilmek için eğitim alınan kurumlara giriş yapabilmek için çeşitli mülakatlar bulunmaktadır. Mülakatlarda başarılı olamayan ve gerekli koşulları karşılamayan vatandaşların polis olması mümkün değildir.

Polis Olmak İçin Gerekli Şartlar

Vatandaşların can ve mal güvenliğini korumakla görevli olan polislik mesleği oldukça önemlidir ve sıklıkla araştırılan bir konu olarak bilinir. Günümüzde henüz küçük yaşlarda olan pek çok çocuğun ileride polislik mesleğini yerine getirmek istediğini söylediği bilinmektedir. Polis olabilmek için ise gerekli şartlar bulunmaktadır. Polis olabilmek ve bu mesleği icra edebilmek için gerekli şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olmak,
 • Lise, lisans veya ön lisans derecesinde bir mezuniyete sahip olmak,
 • Eğitim yurtdışında tamamlandı ise denklik belgesine sahip olmak,
 • KPSS sınavında polislik için gerekli görülmüş baraj puanını geçmek,
 • 18 yaş üstü yani reşit bir birey olmak,
 • 30 yaşına henüz geçmemiş olmak,
 • Üzerinde silah bulundurmak ve kullandırmak adına herhangi bir engele sahip olmamak,
 • Hiçbir cezaya tabi tutulmamış olmak.

Bu şartlar polislik için gerekli eğitim ve yaş şartları olarak düşünülebilir. Bunun yanı sıra kişilerin polislik mesleğini icra edebilmeleri için gerekli görülen fiziksel şartlar da bulunmaktadır. Bu şartları karşılamak polislik için gerekli olan sınavlara girebilmesi mümkün hale getirir. Polislik için gerekli fiziksel şartlar erkeklerin 167 santim, kadınların ise 162 santimden uzun olmamasıdır.

2985584744
Trafik Polisi Nasıl Olunur?

Polislik mesleği en önemli mesleklerden biridir ve bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin çeşitli eğitimler almaları ve bazı koşulları karşılamaları gerekir. Bu mesleği icra etmek isteyenlerin karşılaması gereken sicil şartlar arasında;

 • Daha önce suç işlemeye müsait herhangi bir yerde çalışmamış olmak,
 • Genel ahlaka aykırı olacak sebepler dolayısıyla adli veya idari takibat devam ettirmiyor olmak,
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere herhangi bir suç işlememiş, hüküm giymemiş ve adli kovuşturmaya tabi olmamak,
 • Herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına üye olmamak.

Trafik Polisi Olmak

Trafik polisi nasıl olunur sorusuna cevap vermek için öncelikle bu şartları karşılamak gerektiğini bilmek gerekmektedir. Koşullardan herhangi birinin karşılanmaması durumunda vatandaşların polislik mesleğini icra etmeleri söz konusu olamayacaktır. Gerekli şartların karşılanmasının ardından üniversite sınavına girilip baraj puanın üzerinde bir not alınması gerekir. Polislik sınavı her yıl Polis Akademisi Başkanlığı tarafından açıklanan tarihte yapılmaktadır. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından belirlenen aday değerlendirme ve seçme sınavı ve PMYO sınavlarından başarılı olunması durumunda polislik mesleği için gerekli eğitimler alınabilmektedir. Alınan eğitimlerin tamamlanmasının ardından eğitimini tamamlayan kişiler polislik mesleğini icra etmek için hazır hale gelir. Bu eğitimler polislik mesleğinde yaşanabilecek tüm olası durumlar ve polislerin gerçekleştirmeleri gereken işlemler ile ilgili ve özel olarak verilir. Bu eğitimi almayan ya da aldığı eğitimi tamamlamayan herhangi birinin polis olması mümkün değildir. Gerekli eğitimlerin alınmasının ardından trafik şubede çalışılmak istendiğine dair bir dilekçe yazılarak trafik polisi olmak mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir