Askeri Bilgiler

Türk Vatandaşı Olan Yabancıların Askerlik Durumu

0x0 asker sozleri 2020 kisa uzun askerlik sozleri askere soylenebilecek sozler 1609063667074

Türk vatandaşı olan yabancıların askerlik durumu her daim merak edilen konular arasında yer alır. Tüm Türkler için zorunlu bir devlet görevi olan askerlik, Türk vatandaşlığını kazanmış yabancılar için de zorunlu bir görevdir. Ancak, bazı durumlarda bu gerekli değildir. 1927 tarihli 1111 sayılı Kanuna göre tüm Türkler askerlik yapmakla yükümlüdür. Bununla birlikte, dünyamızdaki siyasi manzara geliştikçe ve değiştikçe, bu tür yasalarda birden fazla değişiklik yapma fırsatı vardır.

Askeri Görev ve Yaş Aralığı

Yabancıların askerlik durumu söz konusu olduğunda askeri görev ve yaş aralığı önem arz eder. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre, tüm Türk vatandaşları, sığınmacılar veya reşit olan diğer vatandaşlar, vatandaşlıklarını nasıl kazandıklarına bakılmaksızın askerlik yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır. Türk vatandaşlığını kazanmış bir kişi ile doğuştan Türk vatandaşı olan bir kişi arasında bu noktada hiçbir fark yoktur. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta; 22 yaşından sonra Türk vatandaşlığı almış olan yabancılar askerlikten muaftır. Kanunen zorunlu askerlik yapmış sayılan bu kişiler, 22 yaşından sonra Türk vatandaşlığını kazanma hakkını kazanmaları halinde askerlik yapmak zorunda değillerdir. Ancak bu kişilerin 22 yaşını doldurmuş ve başka bir ülkede askerlik hizmetini tamamlamamış çocuklarının Türkiye’de askerlik yapması kesinlikle zorunludur.

Türkiye Cumhuriyet’inde Askerlikten Muaf Olabilme Sebepleri

Yabancı askerlik yapması durumu söz konusu olduğunda da askerlik hizmeti reşit olan herkes için zorunludur, ancak bazı durumlarda bireyler askerlikten muaf tutulabilir. Azerbaycan, KKTC ve Türkiye ile bağı bulunan diğer Türk asıllı ülkelerde görev yapmış ve bunu yaptığını kanıtlayabilenler askerlikten muaftır. Bazı sağlık sorunları olan kişiler de askerlik hizmetinden muaftır. Bu sağlık sorunları görme bozukluğu, sinir hasarı, akıl hastalığı, fiziksel sakatlık, kanser ve bulaşıcı hastalıklarla sınırlı değildir. Hastalık nedeniyle askerlik hizmetini yapamayan ancak ilerde iyileşme potansiyeli bulunanlar, sağlık muayenesi ile belirlenen tarihe kadar askerlik hizmetinden muaf tutulur, ancak askerlik hizmetine izin veren sağlık durumuna ulaştıktan sonra yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır.

Root 14 07 2014 Id.4093
Türk Vatandaşı Olan Yabancıların Askerlik Durumu

Türkiye Cumhuriyet’inde Askerliğin Ertelendiği Durumlar

Bazı durumlarda askerlik çağına gelmiş olanlar bazı durumlar daha sonra belirleneceği için askerlik ertelenebilir. Bu tür gecikmeler ve erteleme durumları öncelikle eğitim, sağlık ve politik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Kişinin tedavi gerektiren bir hastalığı olup da askerlik hizmetini tamamlayamayacak durumda olması durumunda askerlik hizmeti tedavisi tamamlanana kadar ertelenir. Kilo sorunları da askerliğin ertelenmesinin önemli bir nedenidir. Askerlik, kişi belirlenen ağırlıktan önemli ölçüde daha zayıf veya çok ağırsa askerlik ertelenir. Askerlik yapması gereken kişiler üç yılsonunda hedef vücut kitle indeksine ulaşamazlarsa askerlikten muaftırlar.

Bedelli Askerlik

Yabancılarda askerlik durumu noktasında bedelli askerlik durumu da ön plana çıkıyor. Askerlik hizmetini tamamlaması gerekenler için Türkiye cumhuriyeti Devleti ayrıca ücretli bir askerlik hizmeti programı da sunuyor. Ücretli askerler ve bireyler, Türk hükümetine yıllık değişken ücretler ödeyerek askeri bir görevi bir ay gibi kısa bir sürede tamamlayabilirler. Ücretli askerlik hizmeti, daha sonra Türk vatandaşlığını kazanan ve askerlik yapmak zorunda kalan erkekler için de geçerlidir. Ancak, Türkiye’de görev yapmadan önce en az üç yıl Türkiye’de ikamet etmiş olmak gerekli olur. Türkiye Cumhuriyeti’nde bedelli askerlikten yararlanabilecek olan kişiler ise:

 • 18 yaşını doldurmuş ve Türkiye topraklarında ikamet eden Türk erkek vatandaşları,
 • 18 yaşını doldurmuş olan ve en az üç yıldır Türkiye dışında ikamet eden Türk erkek vatandaşları,
 • Yabancılar için en az üç yıl Türkiye’de yaşamış olmak

One thought on “Türk Vatandaşı Olan Yabancıların Askerlik Durumu

 1. Serdar Obay dedi ki:

  Merhaba.

  1962 yılında Türkiye’de Türk vatandaşı olarak doğdum.
  Almanya da ikamet ettim.
  1998 yılında Alman vatandaşı oldum, Türkiye onaylı.
  Askerliğimi yapmamıştım.
  Tekrar Türk vatandaşı olmak istiyorum.
  Askerlik yapmam gerekecek mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir