Askeri Bilgiler

Uzman Çavuş Olma Şartları Nelerdir?

Uzman Çavuş Olma Şartları Nelerdir?

Uzman çavuş olma şartları, iş bulmak ya da askeriye altında çalışma hayatına devam etmek isteyenlerin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

Uzman çavuş olmak için ilk olarak internet üzerinden online başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bunun için https://personeltemin.msb.gov.tr genel ağ (internet) adresinde yayımlanan çevrimiçi (online) başvuru formunu doldurmalısınız. Bunun dışında yapılmak istenilen herhangi bir başvuru işlemi maalesef kabul edilmiyor.

Başvuru formu üzerindeki bilgilerin doğru ve eksiksiz olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Formu doldurduktan sonra şartları uyan adayların sınav merkezlerine çağrılmasına geçilir. Sınav merkezine gittiğinizde ise evraklarınızın kontrolü, fiziki muayeneniz, (boy-kilo kontrolü) yapılır. Sağlık ve güvenlik soruşturmalarının geçilmesi aşamasından sonra uygun görülen adayların dosyaları eğitim alacakları Kuvvet Komutanlıklarına gönderilir. Bu sayede artık ciddi bir adım atılmış olur.

İlginizi Çekebilir: Askerlik Şubesi Sabah Kaçta Açılıyor?

İlgili olan komutanlıklar belgeleri aldıktan sonra uzman erbaş adaylarının eğitim birliğine atama işlemleri gerçekleştirilir ve tebligat eğitimin başlangıç tarihinden önce adayın adresine gönderilir.

Uzman Çavuş Olma Şartları Nelerdir?
Uzman Çavuş Olma Şartları Nelerdir?

Adaya gönderilen tarihte her adayın birliğine verilmiş sürede teslim olması şarttır. 7 gün içinde sınıfı, eğitim merkezi ve birliğine katılmayan adayların temel kursa alınmaları söz konusu olmaz ve bu sayede haklarını kaybetmiş olur.  Uzman erbaşlar için göreve başlama tarihi taahhüt senedinin imzalanarak verildiği tarihtir. İlk taahhüt senedi; iki yıldan az, beş yıldan fazla olamaz.

Uzman Çavuşlar Ne Kadar Maaş Alır?

Doğu ya da güneydoğu bölgesinde görev yapan uzman çavuş maaşları: 10500 – 20000 TL arası. Ayrıca tüm bu bilgiler dışında Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan en düşük uzman çavuş maaşı 7500 TL civarında iken, en yüksek uzman çavuş maaşı 15000 TL civarındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir