Askeri Bilgiler

Asker Şehitler Yıkanır mı?

Asker Şehitler Yıkanır mı?

Askerlikle ilgili kafada pek çok soru işareti var fakat en çok merak edilenler arasında asker şehitler yıkanır mı? Sorusu da bulunuyor. Bu soru genel olarak herkes tarafından bilinen bir yanıta sahip, lakin çoğu kişi de bunun neden olduğunu bilmemektedir. Bizde bu makalemizde bir asker sitesi olarak asker şehirler yıkanır mı, yıkanmaz mı? Sorusunun yanıtını verelim istedik.

Şehit Asker Yıkanır mı?                             

Savaş alanında kafirler tarafından öldürülmüş olan bir kişi şehit olarak sayılır ve bu kişi cünüp olsa bile yıkanmaz. Bunun yerine kefen olmayan bir elbise giydirilerek defnedilir.

Şehitlerin kanları hiçbir şekilde yıkanmaz. Bunun nedeni ise Peygamber efendimizin buyruğudur.  Rasûlullah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Şehitleri yıkamayınız. Çünkü her yara ve her kan damlası kıyamet günü etrafa misk kokusu yayar. ” (Müslim, İmare, 103/1876; Buhari, Vudu’, 67)

Rasûlullah (s.a.s.), Uhud şehitlerini kanlarıyla defnetmeyi emretti. Onları yıkamadılar ve namaz kılmadılar. İmam Şâfiî şöyle demiştir: “Şehitleri yıkamamanın ve namazlarını kılmamanın nedeni, yaraları ile Allah`a kavuşmaları içindir.” (Nesai, Cenaiz, 82)

Asker Şehitler Yıkanır mı?
Asker Şehitler Yıkanır mı?

Kanlarının kokusu, misk kokusu olunca Allah`ın onlara olan bu ikramı, onları bu namazdan müstağni kılmıştır. Bu durum, yaralar içinde savaşan ve düşmanın geri dönmesinden korkan, bir an önce ailelerine kavuşmayı, ailelerinin de onlara kavuşmasını arzulayan Müslümanlara kolaylık sağlamıştır. Şehitlerin namazlarını kılmamaktaki hikmet şudur: Namaz ölülere kılınır. Şehitler ise diridir. Veya namaz bir şefaattir. Şehitlerin de buna ihtiyacı yoktur.

İlginizi Çekebilir: Ne Kadar Kilo Fazlası Askerden Muaf Eder?

Savaşta Ölen mi Şehit Sayılır?

Şehitlik Allah’ın vermiş olduğu en büyük mertebelerden bir tanesidir. Bunun için her asker ya da Müslüman kendisine bu mertebenin layık görülmesinden onur duyacaktır. Savaş döneminde olsun ya da olmasın bir insan Allah yolunda hayatını kaybetmişse bu durumda şehit sayılmaktadır. Savaş sırasında ölen bir kişi ile cihat sırasında hayatını kaybedenler arasında ise şöyle bir ayrım söz konusudur. Kafirler tarafından şehit edilmiş askerin cenazesi yıkanmaz ancak cihatta vefat edenlerin cenazeleri yıkanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir