Askeri Bilgiler

Yoklama Kaçağı Sigortalı Bir İşte Çalışabilir mi?

Yoklama Kaçağı Sigortalı Bir İşte Çalışabilir mi?

Yoklama kaçağı olan bir kişinin herhangi bir şekilde resmi ya da özel olan kurum ve kuruluşlarda çalışması kanunla yasaklanmıştır. Eğer kurum ya da kuruluşlar yasağa uymayarak yoklama kaçağını çalıştırırsa bu durumda 3 aydan 1 yıla eğer tekrar ederse 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılır.

Bakaya Sigortalı Bir İşte Çalışabilir mi?

Yoklama kaçağı gibi bakaya ya da firar durumundaki askerlerde kaçak olduğundan dolayı resmi ya da özel kurum veya kuruluşlarda çalıştırılmaları yasaktır. Yalnız çalışan değil bakaya durumuna kalmış olan kişileri çalıştıran işyerleri de cezaya çarptırılır.

Askerden Firar Eden Kişi Sigortalı Bir İşte Çalışabilir mi?

Askerden firar eden kişi sürekli aranan olarak hayatına devam edecektir. Bunun bir suç olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu suça yataklık eden yani firari konumundaki kişiyi çalıştıran işverenlerde cezalandırılır.

İlginizi Çekebilir: Askerde Evci İzni Nasıl Çıkılır?

Sigortalı Bir İşte Çalışabilmek İçin Askerlik Şartı Nedir?

Sigortalı bir işte çalışmak için önceliğinizin askerlikle ilişiğinizin olmaması gerekir. Yani askerliğinizi yapmış olmanız önemli değil yapmıyorsanız da geçerli bir nedeninizin olması gerekir. Bunun dışında bir kişinin asker kaçağı, yoklama kaçağı olarak sigortalı bir işte çalışması mümkün değildir.

MilitaryApp.com 7

Bakaya / Yoklama Kaçağı İşçi İşten Çıkarılabilir mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bakaya, yoklama ya da firari durumdaki kişilerin çalıştırılmaları kanunen yasal değildir. Dolayısıyla bu insanların çalışmamaları gerekir. Eğer çalışıyorsa o zaman işverenin işten çıkarması gerekir.

Askere zamanı geldiğinde gitmek her Türk vatandaşının üzerine bir görevdir. Eğer bir genç yaşı geldiği halde askere gitmiyorsa bunun mutlaka geçerli bir nedeni ve bu nedenin de bir belgesi olması gerekir.

Asker Kaçağı Sigortasız Olarak Çalıştırılır mı?

Evet bu yasal olmamasına karşın maalesef bizim ülkemizde sigortasız olarak çalıştırılan birçok kişi var. Her ne kadar eskiye göre daha az olsa da bu çağda sigortasız çalışan ya da çalıştırılan insanların olması da üzüntü verici. Sorunun yanıtına baktığımızda ise asker kaçağı olsun olmasın sigortasız olarak çalıştırılması mümkün değildir.

2 thoughts on “Yoklama Kaçağı Sigortalı Bir İşte Çalışabilir mi?

  1. Hakab dedi ki:

    Ben bakaya durumunda toplam 10 ay çalıştım. Mümkün değil demişsiniz ama hicbir sorun yasamadim

    1. ferhat dedi ki:

      kurumsal bir fimamıydı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir