Askeri Bilgiler

Ne Kadar Kilo Fazlası Askerden Muaf Eder?

Ne Kadar Kilo Fazlası Askerden Muaf Eder?

Askere gitmeden önce her asker adayının muayenesini yaptırması gerekir. Bu muayene işleminde ise askerin genel sağlık kontrolleri başta olmak üzere boy ve kilo kontrolleri de yapılacaktır.

Asker adaylarının merak ettiği pek çok konu vardır ve bunlar arasında da ne kadar kilo fazlasının olması gerektiğidir. Çünkü obez durumundaki asker adaylarının askerliğe bazı durumlarda alınmaması söz konusudur.

Obezlik önemli bir sağlık problemidir ve mutlaka çözümlenmesi gerekir. Obez olan kişiler genellikle kendi kendilerine kilo veremezler ve bunun içinde uzman yardımına başvurmaları gerekir.

MilitaryApp.com 6 1

Askerlik Kilo Muafiyeti Mevzuatı

Askerde kilo fazlası ya da kilonun az olması kişinin askerlik yapıp yapmamasında önemli bir rol oynar.  Askerlik mevzuatına göre kilo konusunda şu şekilde bir ifade söz konusudur. 7179 Sayılı Asker alma Kanununun 20 maddesinde ve Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde yer verilmiştir. Kanunda “Yoklamaları veya askere sevkleri sırasında geçici rahatsızlığı nedeniyle askerlik yapamayacakları anlaşılanlar ile tutuklu ve hükümlü olanların askerlik işlemleri ertelenir. Geçici rahatsızlığı nedeniyle erteleme kararı verilenler rapor bitiminde yeniden muayeneye tabi tutulurlar. Aynı rahatsızlık nedeniyle ertelemesi üç yıl süreyle devam edenler hakkında askerliğe elverişli olup olmadıkları kararı verilir.

İlginizi Çekebilir: Askerde Cep Telefonu Kullanmak Serbest mi?

Kanun metnine göre kişi tam sağlam değil ise askere alınamaz. Kişinin geçici hastalığı var ise (örneğin kilo sorunu, ayak kırılması vb) bu durumda kişiye iyileşmesi ve sonra yeniden muayene olması için 1 sene tecil veriliyor. Sonraki yıl kişi muayeneye gidiyor ve kişi iyileşmedi ise yine tecil veriliyor. 3. Yıl sonunda yapılan muayene sonrasında da kişi iyileşmez ise kişiye “askerlikten muaftır” belgesi veriliyor. Kişinin askerlikle ilişiği kalmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir