Askeri Bilgiler

Askerde Keskin Nişancı Olmak için Şartlar 2022

Askerde Keskin Nişancı Olmak için Şartlar 2021

Askerde keskin nişancı olmak için şartlar 2022 yılı için nasıldır sorusu, askere gidecek pek çok gencin aklında olan sorulardan bir tanesidir. Keskin nişancı tanımı özellikle erkekler için çok ilgi çekici bir tanımdır. Bu tanımı erkekler gerek film ve dizilerde gerekse bilgisayar oyunlarında çok fazla görmektedirler. Erkeklerin bu tarz konulara ilgileri olmasından dolayı askerde keskin nişancı nasıl olunabildiğini de merak ederler.

Keskin nişancı tanımı, hedefi tam on ikiden vuran, nişan yeteneği çok iyi olan atıcılara verilen addır. İngilizce adı sniper olan keskin nişancılar, sniper denilen silahları kullanmaktadırlar. Elbette ki bu silahların çok çeşitli modelleri mevcuttur. Keskin nişancıların dikkati çok iyi olmalıdır. Buna ek olarak dengelerini iyi koruyabilmeleri gerekir. Bunun sebebi, atış yapacakları durumda sabit bir açı ile uzun süre durarak nişan alabilmeleri gerektiğidir. Ayrıca keskin nişancıların bir diğer sahip olması özelliği de herkes tahmin edebilir: Göz derecesinin az olmasıdır.

Peki askerlikte keskin nişancı nasıl olunur? Bu sorunun cevabına bir göz atalım. Fakat ondan önce, keskin nişancı türlerine bakmakta fayda vardır.

Askerde Keskin Nisanci Olmak icin Sartlar 2021 2
Askerde Keskin Nişancı Olmak için Şartlar 2021

Keskin Nişancı Grupları

Askerde keskin nişancı olmak için şartlar 2022 yılı için nasıl olduğuna bakmadan önce, keskin nişancı grupları hakkında bilgi edinmek gerekir. Keskin nişancılar 4 farklı grupta yer almaktadır. Bu gruplar aşağıdaki gibidir:

 • Keskin nişancı
 • Manga ya da tim nişancısı
 • Özel görev nişancısı ve
 • Uzman nişancıdır.

Özel görev nişancısı grubu en son dahil edilmiş olan gruptur.

Keskin nişancı: Orta menzil denilen 300 – 600 m arasındaki mesafeden kesin sonuçlu vuruş kaydedebilen askerlere verilen addır.

Manga ya da tim nişancısı: Manga ve tim içerisinde yer alır. Yabancı ordularda marksman adı ile görev alır. Ortalama olarak 300 – 400 m mesafeden kesin sonuçlu vuruş kaydedebilir.

Özel görev nişancısı: 3500 m mesafeye kadar çıkabilen çok yetenekli nişancılardır. Bu nişancıların kullandıkları silahlar da daha gelişmiştir.

Uzman nişancı: Uzun  menzil olan 600 – 1200 m arasındaki mesafeden kesin sonuçlu vuruş yapabilirler.

Askerde Keskin Nişancı Olmak için Şartlar 2022

Keskin nişancı olmak için şartlar 2021 yılı için geçerliliğini sürdürmektedir. Aslında askerde keskin nişancı olarak görev yapabilmeniz için herhangi sınav gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle keskin nişancı olabilmek için yetenekli olmanız gerekir. Ayrıca bu yeteneğiniz komutanlarınız tarafından dikkat çekmelidir ki sizi keskin nişancı olarak atasınlar.

Keskin nişancı olacak olan kişilerin seçimi yukarıdaki nedenden dolayı biraz şansa bağlıdır. Askerlikten sonra keskin nişancı olarak mesleğini icra etmek isteyenler için elbette durum farklıdır. Onlar özel eğitimler alarak bu timlere katılabilirler. Fakat askerlikte keskin nişancı olabilmek için yeteneğinizin olması, kesin sonuçlu vuruşlar yapmanız gereklidir.

Buna ek olarak askerde keskin nişancı olmak için bireylerde olması gereken birtakım özellikler de mevcuttur.

Keskin Nişancı Olmak için Özellikler Nelerdir

Keskin nişancı olabilmek için kişilerin sahip olması gereken özellikler kısaca aşağıda belirtilmiştir:

 • Tetik kontrolünde iyi olmalısınız.
 • Sakin ve sabırlı bir yapıya sahip olmalısınız.
 • Nefesinizi iyi kontrol ederek nefes alıp verirken silahınızın ve kendinizin sallanmanızı engellemelisiniz.
 • Rüzgarın yönünü ve şiddetini belirleyerek atışı planlamalısınız.
 • Gizlenme, kamuflaj olma gibi durumları başarılı bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.
 • Denge kontrolünüzü iyi sağlamalısınız. Bu nedenle dengenizi bozacak bir hastalığa sahip olmamalısınız.

Askerde keskin nişancı olmak için şartlar 2022 adlı yazımızda askerlikte keskin nişancı olabilmek için gerekli durumları, keskin nişancı hakkındaki bilgileri ve keskin nişancı özelliklerini sizler için derlemiş bulunmaktayız.

3 thoughts on “Askerde Keskin Nişancı Olmak için Şartlar 2022

 1. Biri dedi ki:

  Kadın keskin nişancı nasıl olunur . Keskin nişancı olmak için jandarma mi olmak gerekir yoksa Msüden sonra başvuru gibi bişey var mı

  1. Military App dedi ki:

   Kadın keskin nişancı olmak için Jandarma veya TSK personeli olmanız gerekmektedir. Teşkilat içerisinde belli bir rütbeye haiz olduktan sonra açılacak kurslara katılıp keskin nişancı olabilirsiniz

 2. Emirhan Yılmaz dedi ki:

  Kara Harp Okulu mezunu bir subay keskin nişancı olmak için eğitim alabilir mi?
  Sonucunda bröve takılır mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir