Hvkk

Paraşütçü Komando Nasıl Olunur?

Paraşütçü Komando Nasıl Olunur?

Paraşütçü komando nasıl olunur sorusu, ülkemizde pek çok genç tarafından sorulan sorulardan bir tanesidir. Komando olmak ve komando olarak havacı, yani paraşütçü olmak gençlerin ilgisini çeken bir meslektir. Fakat bu mesleği tercih etmek için çok emin olmak gerekir. Çünkü paraşütçü komando olmak dışarıdan görüldüğü gibi değildir.

Elbette ki askerlik oldukça zor bir meslektir. Hatta belki de en zor meslektir de denilebilir. Özellikle paraşütçü komando olmak zorluklara bir kat daha zorluk katmaktadır. Bunun sebebi, paraşüt ile yere iniş yapmak için çok büyük bir emek sarf edilmesi ve bu işlem esnasında pek çok kazanın gerçekleşebilme ihtimalidir. Bu nedenle paraşütçü komando olmak tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır. Bu yazımızda paraşütçü komando nasıl olunur, bu konu hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Bu sebeple ilk önce paraşütçü komando nedir, bunu açıklamak gerekir.

Parasutcu Komando 2
Paraşütçü Komando Nasıl Olunur?

Paraşütçü Komando Nedir?

Paraşütçü komando nasıl olunur sorusundan önce paraşütçü komando nedir, bu soruya cevap verelim. Paraşütçü komandoların bir diğer adı hava indirme komandodur. Bu komandolar, belirli bir yükseklikten atlayış yaparak yere inme eğitimi alırlar. Bu eğitimle birlikte özellikle dağlık arazilerdeki hedeflere ulaşabilirler. Bu nedenle paraşütçü komandolara genel olarak ülkemizin doğu kısımlarında, haliyle de terör örgüt mensuplarının daha fazla olduğu bölgelerde ihtiyaç olmaktadır.

Paraşütçü komando olabilmek için bazı eğitimlerden geçmek gerekir. Bu eğitimler Kayseri’de yapılır. Bu eğitimlere katılıp paraşütçü komando olabilmek için, elbette ki bazı şartlar mevcuttur.

Paraşütçü Komando Olma Şartları Nelerdir?

Paraşütçü komando olmak için genel olarak komando olabilme şartlarını sağlamanız gerekir. Daha sonra gönüllülük esasına göre paraşütçü olmayı tercih edebilirsiniz.

Komando olabilmek için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Erkek olmak
  • Boyu en az 160 cm ve en fazla 210 cm olmak
  • Boya uygun olacak beden kitle indeksine sahip olmak
  • Askerlikte ise gönüllük esasına dayanarak paraşütçü komando olmak istediğini belirtmek
  • Ciddi bir ameliyat geçirmemiş olmak
  • Gözlerde Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirtmiş olduğu sınırlardan daha fazla bir rahatsızlık olmaması

Gibi şartlar mevcuttur. Bu şartları sağlayan kişiler daha sonra paraşütçü komando olabilmek için eğitimlere katılırlar.

Paraşütçü Komando Nasıl Olunur?

Paraşütçü komando nasıl olunur sorusunun cevabı olarak, yoğun bir eğitim dönemi sonrası paraşütçü komando olunabileceğini söyleyebiliriz. Ülkemizde paraşütçü komandolar Kayseri ili içerisindeki 1. Komando Tugayı’nda eğitim görmektedir. Bu tugay, ülkemizdeki ilk tugay olma özelliğine sahiptir ve her sınıftan askere eğitim vermektedir. Fakat özellikle paraşütçü komando yetiştirmektedir.

Kayseri 1. Komando Tugayı’nın eski adı Hava İndirme Tugayı’dır. Burada askerler zorlu iklim ve yaşam şartlarına uyum sağlamayı öğrenmektedir. Askerlere dağlık arazide hayatta kalma, paraşütle atlama, yaralı olan askeri birliğe zarar görmeden taşıma gibi oldukça zorlayıcı eğitimler verilmektedir. Tüm bu eğitimler, düşman saldırısına karşı paraşütçü komandoların kendilerini koruyabilmeleri için son derece önemli olan eğitimlerdir.

Paraşütçü komando olmak isteyen kişilere bu zorlu eğitim ve zorlu çalışma şartları nedeni ile gönüllülük esası hatırlatılmaktadır. Paraşütçü komando olmak isteyen gençlerin sayısı oldukça fazladır. Gençler komando olarak aynı zamanda çevik ve hızlı, kuvvetli olmayı başarırlar. Böylece hem sağlık açısından da aktif bir yaşam stiline sahip olurlar. Komando olmak için gerekli olan şartları sağladığınızda Kayseri 1. Komando Tugayı’nda paraşüt eğitimleri alarak paraşütçü komando olmak için ilk adımı atarsınız.

Paraşütçü komando nasıl olunur adlı yazımızda hava indirme komando olabilmek için gerekli tüm önemli bilgileri sizlere aktarmış olduk.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir