Askeri Bilgiler

Askerde Komando Olma Şartları

kimler bedelli askerlik kredisinden faydalanabilir

Askerde komando olmak ordu içerisinde en gelişmiş ve en zorlu eğitimleri alan asker olarak bilinmektedir. Komandolar çeşitli ülkelerin ordularında yer alan asker gruplarına denilmektedir. Ordu içerisinde önemli görevleri vardır ve büyük görevlere sahiptirler.

Komando Nedir?

Komanda; çok kısa bir süre içerisinde, verilen hedefin keşfinin yapılması ve durumun değerlendirilmesi için hedefi imha ederek görevi tamamlayabilen askerlere denilmektedir. Komando kısacası görevi tamamlayan askere denir. Fakat komandoların çok fazla sorumluluğu vardır. Sadece görevi tamamlamak değil askerleri izlemek, herhangi bir sorunda pratik bir şekilde çözüm bulmak ve askerlerini olabildiğince korumaya çalışmaktır.

Türk komandolarının kullandıkları berenin rengi mavidir. Bunun nedeni ise Osmanlı Akıncılarının renginin mavi olmasıdır. Çünkü komandolar aynı zamanda Osmanlı Akıncılarına benzeyen bir şekilde düşman derinliklerinde hiçbir şekilde iz bırakmadan girme yeteneğine sahiptirler. Bu nedenle de Türk komandolarına mavi renk bere verilmiştir.

0x0 asker sozleri 2020 kisa uzun askerlik sozleri askere soylenebilecek sozler 1609063667074
Askerde Komando Olma Şartları

Komando Nasıl Olunur?

Komando nasıl olunur sorusu vatani görevini yerine getirmek isteyen neredeyse her askerin merak ettiği bir sorudur. Komando olabilmek için ilk olarak askerliği disiplin cezası almadan bitirmek gerekir. Daha sonra askerlik bitiminde askerlere dağıtılan askerlik formu doldurulurken ‘Komando olmak istiyorum’ kısmının işaretlenmesi gerekir. Daha sonra bazı fiziksel ve ruhsal muayenelerin yapılması gerekir. Bu muayenelerden başarılı ve sorunsuz bir şekilde geçildikten sonra kişilerin komando eğitimi almaları gerekir. 160 cm- 210 cm arasında bir boy uzunluğuna sahip olan her birey komanda olabilir.

Komando Olma Şartları

Komando olma şartları Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenmiştir. Bu şartlara uyulduğu takdirde kişiler komando olma fırsatını yakalarlar. Komando olmak için şartlar şu şekilde sıralanmıştır;

 • Komando olmak isteyen kişiler 160 santimetreden daha uzun, 210 santimetreden daha kısa olması gerekir. Bunun nedeni boy ile ilgili herhangi bir hastalığın yaşanmaması içindir. 170 cm ila 185 cm arasındaki kişilerin komando olmak için daha fazla şansa sahip olduğu söylenebilir.
 • Komando olmak için belli bir kiloya sahip olmak yeterli değildir burada önemli olan boy/ kilo oranın orantılı olmasıdır. Genelde kişilerin boylarından 100 çıkarında ortaya çıkan sonuç onların ideal boyu olarak ele alınır.
 • Komando olabilmek için göreve engel olabilecek bir fiziksel ve psikolojik rahatsızlığın olmaması gerekir.

19 yaşında askere gidilir mi sorusunun cevabı 2022 senesinde yapılan açıklamaya göre kesin olarak belirtilmiştir. 18 yaşını geçen herkes askerlik yapmaya hak kazanır. Fakat Asker alma Kanunu’na göre askerlik yaşı 20’den itibaren başlamıştır.

Askerlik Yaşı

19 yaşında askere gitmek kanunca daha olgunlaşmamış erkek olarak görüldüğü için yürürlüğe girilmemiştir. Askerlik yaşı kişilerin kimlik kayıtlarında yer alan yaşlarına göre belirlenir. Erkekler 20 yaşına girdikleri senenin ocak ayının başlangıcından itibaren 40 yaşının ocak ayının sonuna kadar askerliğini yapabilir. Bu süreç içerisinde istendiği zaman askerlik yapılamamaktadır.

Bazı yerlerde askerlik yaşının 21 yaşında başladığını söylemektedir. Bu ise 20 yaşının doldurduğu ocak ayına göre belirlendiği için insanlarda kafa karışıklığı yaşamaktadır. 20 yaşına gelmiş olan her erkek vatani görevini yerine getirmek için askerlik yoklaması, celp ve muayene dönemlerine başlaması gerekir.

20 yaşını geçen erkekler okul, eğitim ve mesleki gelişim süreçlerine göre askerliklerini tecil ettirmelidir. Fakat her okuyan öğrenci zaten askere gitmez düşüncesiyle erteleme işlemlerini gerçekleştirmeyen kişilerde yoklama kaçağı olmaktadır. Yoklama kaçağı yaşayan kişilerin askerlik dönemlerinde sıkıntılar çıkar. Bu sebeple 35 yaşına kadar her eğitim durumuna ve sebebine göre askerliğin tecil ettirilmesi gerekir. Bedelli askerlik için 18 yaşından itibaren başvuru yapılabilir. Fakat bedelli askerliği yapmak için de en az 20 yaşında olmak zorunludur.

Askerlik Yaşı Sınırı

19 yaşında askerlik olmayacağı gibi eğitim durumlarına göre askere gitmek için belli yaşlara ulaşmış olmak gerekir. Çıkan yasaya göre kişilerin eğitim durumuna göre askerlik yaşları da değişebilir. Askerlik yaşı sınırı değişiklikleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Lisede okuyan ve öğrencili devam eden kişilerin askerlik yaş sınırı 22’dir.
 • Meslek liselerinde okuyan öğrencilere belirlenen yaş sınırı 25’tir.
 • Yüksekokul’da öğrendim gören öğrenciler için 28 yaş sınır olarak kabul edilmiştir.
 • Lisans öğrencilerinin askerlik yaş sınırlaması en fazla 28 olarak güncellenmiştir.
 • Yüksek lisansa başvuran ve okuyan öğrenciler 32 yaşına kadar askerliğini tecil etme hakkına sahiptir.
 • Doktora yapmak isteyen ve mesleki olarak kendini geliştirmek için staj başvurusunda bulunan kişilerin askerlik yaş sınırlaması ise 35 olarak değiştirilmiştir.

Benzer İçerikler

2 thoughts on “Askerde Komando Olma Şartları

 1. Mehmet Çoltu dedi ki:

  31.12.2004.komando olurmuyum

 2. Mehmet Çoltu dedi ki:

  31.12.2004 komando olurmuyum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir