Askeri Bilgiler

Komando Olma Şartları Nelerdir?

0x0 gizlenen teroristleri onlar temizleyecek 1500714639010

Askerlik mesleğini icra etmek isteyen kişiler komando olma şartları hakkında araştırma yapmaktadır. Piyadenin alt sınıflarından biri olarak konumlanan komandoluk, fiziki ve kuramsal eğitimler ile kazanılan bir görevdir. Düşmanlara karşı birlik halinde görevlerini gerçekleştiren komandolar, bu göreve ulaşabilmek için çeşitli eğitimlerden geçmektedir.

Komandoların aldıkları eğitimler hava indirme, çöl savaşı, kar savaşı, arama kurtarma gibi oldukça çeşitli konularda hizmet vermelerini sağlamaktadır. Uzmanlık düzeyinde eğitimler alan askeri personeller olan komandolar, bu görevi icra edebilmek adına gerekli şartları yerine getirmesi zorunlu olan kişilerdir.

Komando Olmak İçin Gerekli Fiziki Şartlar

Komando seçimi Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümleri tarafından yapılır. Bu yönetmelikte geçen ifadeler kişilerin komanda olup olamayacağı hakkında gerekli bilgileri bulundurur. Yönetmelik komanda adayı olan kişilerin boy, kilo ya da herhangi bir hastalığa sahip olup olmadığı hakkında çeşitli araştırmalar yapılması gerektiğini söyler.

Komando olabilmek için Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’ne göre adayların herhangi bir iç hastalığı, ortopedi hastalığı ya da genel cerrahi hastalığına sahip olmaması gerekir. Ayrıca göz, kulak, psikiyatri bölümlerinden de gerekli sağlık belgelerinin alınmış olması gerekir. Bunların haricinde görevlerini yerine getirmelerini engelleyecek herhangi bir hastalık (şeker hastalığı gibi) sahibi olmamaları büyük bir önem taşımaktadır.

Komando adayları bu görevi yerine getirebilmek adına alacakları eğitimden önce çeşitli fiziksel testlerden geçer. Geçtiği fiziksel testler herhangi bir hastalıkları olup olmadığına dair gerekli tanıların yapılabilmesini sağlamaktadır. Eğer kişinin herhangi bir hastalığa sahip olduğu anlaşılırsa, askere elverişli değildir raporu verilir. Bu rapor kişilerin komanda olamayacakları anlamına gelmektedir.

Komando olma şartları yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Komanda olabilmek için kişilerin belirtilen boy sınırlarının içerisinde olması gerekir. En az 1.60 ve en çok 2.10 boyları arasında bulunan kişiler komando olabilmek için gerekli boy şartını sağlar. Bunun haricinde kişilerin fiziksel muayene esnasında boy kilo oranlarının uyumlu olması da gerekmektedir. Fiziki oranları uyumlu olmayan kişilerin komanda olamayacağı bilinmektedir. Dolayısıyla komanda olabilmek için kaç kilo olmak gerekir sorusunu net bir cevap vermek mümkün değildir. Bu aşamada verilebilecek olan cevap kilonuzun boyunuza göre uyumlu olmasıdır. Komando olabilmek için herhangi bir göz hastalığına da sahip olmamak gerekir.

komando
Komando Olma Şartları Nelerdir?

Komando Olabilmek İçin Gerekli Psikolojik Şartlar

Komando olabilmek için yalnızca fiziksel şartları karşılayabilmek yeterli değildir. Her şeyden önce komandoluk görevinin gönüllülük esasına dayandığını göz ardı etmemeniz gerekir. Askerlik yoklaması esnasında komanda olmak istiyorum seçeneğini işaretleyerek bu görevi gerçekleştirmek adına ilk adım atmanız mümkündür. Komandoluk görevinin yalnızca isteyen kişiler tarafından gerçekleştiğini unutmamak gerekir.

Komandoluk hakkında araştırma yapan pek çok kişi psikolojik bir rahatsızlığa sahip olan kişilerin bu görevi yerine getirip getiremeyeceğin hakkında kafa karışıklığı yaşamaktadır. Psikolojik rahatsızlığı olan kişilerin komando görevini yerine getirebilmesi mümkün değildir. Kişilerin komando olabilmek için psikolojik ya da fiziksel hiçbir problemi olmaması gerekir.

Dolayısıyla komando nasıl olunur sorusuna cevap olarak komando olmak isteyen adayların herhangi bir fiziksel ya da psikolojik problemi olmaması gerektiği verilebilir. Komando olabilmek için daha önce ciddi bir ameliyat geçirilmemiş olması da, gerekli şartlar arasındadır. Komando olmanın şartlarının oldukça zor ve ciddi olmasının sebebi ise görevleri esnasında pek çok değişik atmosfer içerisinde bulunmasıdır. Değişik atmosferler içerisinde insan bedeni aşırı ve normalin üstünde tepkiler verebilir. Herhangi bir rahatsızlığa sahip olan kişiler bu tepkiler esnasında sağlıklı kalamaz ve rahatsızlanır. Dolayısıyla komandoların hiçbir rahatsızlığa sahip olmaması bu görevi yerine getirebilmek adına büyük bir öneme sahiptir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir