Sorular

Askerlik için Sağlıklı Göz Derecesi Kaç Olmalı?

Askerlik için Sağlıklı Göz Derecesi Kaç Olmalı?

Askerlik için sağlıklı göz derecesi kaç olmalı sorusu, askerlik yaşına gelmiş olan pek çok genç tarafından internette araştırılan bir konudur. Göz hastalıkları, askerlikte maalesef büyük bir problem teşkil edebilmektedir. Göz hastalıkları genetik yatkınlığa sahip olan hastalıklar sınıfındadır. Bu nedenle aile büyüklerinizde de göz hastalıkları var ise, sizde olabilme şansı da o kadar büyüktür.

Ülkemizde 21 yaşındaki her Türk erkeği askerlik yapmak zorundadır. Fakat bazı sağlık problemleri, askerliğin yapılmasına engel olabilmektedir. Askerlikte göz problemleri de askerliğin yapılmasına engel olabilen nedenler arasında sayılabilir. Eğer göz problemleriniz var ise, askere gitmeden önce yapılacak olan muayene ile birlikte bu göz problemlerinizin derecesini öğrenebilirsiniz. Göz problemlerinizin derecesine göre askerlikten muaf da olabilirsiniz.

Askerlik icin Saglikli Goz Derecesi Kac Olmali 2
Askerlik için Sağlıklı Göz Derecesi Kaç Olmalı?

Askerlikte Sağlıklı Göz Derecesi Kaç Olmalı?

Askerlik için sağlıklı göz derecesi kaç olmalı sorusunun cevabı biraz karışıktır. Pek çok kişi yalnızca hipermetrop, miyop ya da astigmat numaralarının derecelerinin hesaplandığını düşünse de askerlik için daha komplike muayeneler yapılmaktadır. Çünkü askerlik dikkat gerektiren bir görev olduğu için göz problemleri son derece önemlidir.

Askerlik için sorun sayılabilecek göz problemleri listesi aşağıdaki gibidir:

 • Bir ya da iki gözde birden 7 dereceden fazla olan miyop ve/ya da hipermetrop olması durumunda askerlik yapılamaz.
 • Bir ya da iki gözde birden 7 dereceden fazla astigmat olması durumunda da askerlik yapılamaz.
 • İki göz derecesi arasındaki fark 7’den fazla ise askerlik yapılamaz.
 • Gözlerdeki sferik eş değeri 6’dan yüksek miyop ve sferik eş değeri 4’ten yüksek hipermetrop ve astigmat var ise askerlik yapılamaz.
 • Her iki gözdeki toplam miyop, hipermetrop ve astigmat bozulukları 14 derecesi aşıyor ise askerlik yapılamaz.
 • Görme derecesinden bağımsız olarak iki gözdeki refraksiyon değeri sferik eş değerleri farkı 11 diyoptriyi geçen göz problemleri varlığında da askerlik yapılamaz. Tüm bu durumlarda kişi askerlikten muaf sayılır.

Kısacası askerlikte göz derecesi hesaplanır iken her iki göz derecesini tek başına ya da toplamı şeklinde bir hesaplama yapılarak şartlar ortaya koyulur. Fakat genel olarak her iki göz numaranızın toplamı 14 dereceyi aştığında askerlikten muaf sayılırsınız.

Askerlik için sağlıklı göz derecesi kaç olmalı sorusuna yanıt arayan kişiler için şu hesaplama yardımcı olacaktır: Sağ ve sol gözdeki miyop ve hipermetrop dereceleri toplanır, bu derecelere astigmat derecesinin yarısı eklenir. Bu hesaplama sizin göz derecenizi verir. Bu değer 14’ü aştığında askerlik yapamazsınız.

Uzman Er ve Erbaş Olabilmek için Göz Derecesi Kaç Olmalı?

Askerlikte uzman ya da sözleşmeli er/erbaş olabilmek için de belirlenmiş olan numaralar vardır. Bu askerler uzman asker olduğu için daha detaylı ve daha sıkı şartlara tabi tutulurlar.

Uzman erbaş olabilmek için göz şartları aşağıdaki gibidir:

 • Miyop, astigmat ya da hipermetrop göz derecesi 1.25 ve daha yukarısı olan kişiler uzman erbaş, sözleşmeli er ve sözleşmeli erbaş olamazlar.
 • Gözyaşı kanal tıkanıklığı olan kişiler uzman erbaş olamaz.
 • Göz kapağı düşmesi olanlar uzman erbaş olamaz.
 • Mercek ve katarakt ameliyatı olmuş kişiler uzman erbaş olamaz.
 • Gözlerde kayma ve nistagmus olan kişiler uzman erbaş olamaz.
 • Görme sinir problemleri olan kişiler uzman erbaş olamaz.
 • Göz tansiyonu olan kişiler uzman erbaş olamaz.

Askerlik için sağlıklı göz derecesi kaç olmalı yazımızda hem askerlik hem de uzman erbaş olabilmek için gerekli şartları sizler için derledik. Daha ayrıntılı bilgiyi TSK sayfasında bulabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir