Askeri Bilgiler

Askerlik Tecil Ettirme Şartları

20181210 2 33843621 39751927 e1550301487279 1024x696 1

Askerlik tecil ettirme, askerliği erteleme olarak da bilinen ancak bu işlemi gerçekleştirebilmek adına çeşitli koşulların sağlanması gereken bir uygulamadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 18 yaşını doldurmuş tüm erkek bireylerin zorunlu görevi olan askerlik, belirli şartlar doğrultusunda ertelenebilir. Genellikle eğitim sebebiyle askerlik sürelerini erteletmek isteyen vatandaşların, tescil işlemleri için karşılamaları gereken şartlar ve hazırlamaları gereken belgeler bulunur.

Askerlik Tecil Ettirme Şartları

Askerlik tecil ettirme 2022 yılında hangi şartlar doğrultusunda gerçekleştiği, askerlik yaşında olan erkek vatandaşlar tarafından merak edilen bir konudur. Günümüzde tescil işlemlerinin internet üzerinden de halledilebiliyor olması, oldukça pratik ve kolay bir hal almasını sağlamıştır. Ancak bu işlemler internet üzerinden kolaylıkla halledilebiliyor olsa da, askerliği tecil ettirebilmek adına çeşitli şartların karşılanması gerekir.

Çeşitli sebepler dolayısıyla zorunlu görevleri olan askerliği tecil ettirmek isteyen vatandaşlar e-Devlet üstünden Milli Savunma Bakanlığı Asal Yoklama Başvurusu sayfasından işlem yapmaktadır. Bu işlemi internet üzerinden gerçekleştirmek istemeyen vatandaşların şubeye giderek de tescil işlemi gerçekleştirebilecekleri bilinmektedir. Dolayısıyla askerlik nasıl tecil edilir sorusunu bu yöntemler ile yanıtlamak mümkündür.

bedelli askerlik ne kadar
Askerlik Tecil Ettirme Şartları

Askerliği tecil ettirilmesinde en geçerli neden genellikle eğitim olmaktadır. Lise veya dengi bir eğitim kurumundan mezun olan vatandaşların askeri yükümlülüklerini bir sebep göstermeden üç yıl boyunca erteleye bilmeleri mümkündür. Ancak üç yılın ardından herhangi bir sebep göstermeden veya başvuruda bulunmadan askere gitmeyen vatandaşlar asker kaçağı olarak görünmektedir. Bu durumda askerliğinizi ne kadar tescil ettirdiğinize dair bilinçli olmalı ve sürenin ardından askere gitmek için uygun değilseniz yeni bir tescil başvurusunda bulunmalısınız.

Üniversiteden mezun olan vatandaşların zorunlu görevleri olan askerliği tecil ettirebilme yılları toplamda iki yıl olarak belirlenmiştir. Yüksek lisans, doktora öğrencilerinin ve mesleklerinde tecrübe kazanabilmek adına staj gören kişilerin ise askerliklerini bir yıl süre boyunca tecil ettirebilecekleri bilinir. Ancak tecil ettirebilme işlemi ancak 35 yaşını geçmeyen vatandaşların gerçekleştirebilecekleri bir işlemdir. Dolayısıyla askerliği tecil ettire bilmek adına bir yükseköğretim kurumunda aktif olarak öğrenci olmanız gerekmektedir.

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir?

Askerliği tecil ettirme şartları karşılandığı taktirde kişiler belirli bir süre boyunca askerlik görevlerini erteleyebilir. Askerliği tecil ettirme işlemi internet üzerinden e-Devlet sitesinde ya da size en yakın şubeden gerçekleşebilir. E-Devlet üzerinden askerliğini tecil ettirmek isteyen kullanıcıların izlemesi gereken yol şu şekildedir:

  • E-Devlet sitesine kendinize ait TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle giriş yapmak,
  • E-Devlet sitesi üzerinde bulunan arama kutusuna asal yoklama başvurusu yazarak aratmak, ardından Milli Savunma Bakanlığı Asal Yoklama Başvurusu sayfasına ulaşmak,
  • Burada belirtilen onay kutularını işaretledikten sonra sayfanın devamı için devam et butonuna tıklamak,
  • Son sayfada belirtilen “Tecil Ettirmek İstiyor Musun?” kutucuğunu onay verecek şekilde doldurmak.

Eğer gerekli şartları sağlıyorsanız bu işlemin ardından askerliğiniz tecile uygun görülecek ve askere gitme süreniz ertelenecektir. Ancak işlemi e-Devlet üzerinden gerçekleştiremiyorsanız bu durumda kendinize en yakın ve ikamet ettiğiniz bölgede bulunan şubeye gitmeniz gerekir.

Askerliği tecil ettirmek için gerçekleştirilen başvuruda vatandaşlardan istenen bir takım belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler:

  • Mezun olduğumuz eğitim kurumundan mezuniyetinize dair belge veya diploma, ayrıca bu belgenin dört adet fotokopisi,
  • Nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanının dört adet fotokopisi,
  • En geç altı ay içerisinde çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf,
  • Başvuran vatandaşın ehliyeti varsa, ehliyet ve iki adet fotokopisi

Askerliğin tecili için başvuru bu belgeler ile yapılmaktadır. Belgelerimizde herhangi bir problem çıkmadığı takdirde askerlik tecili işleminiz kısa süre içerisinde onaylanacak ve bu sayede askere gideceğiniz zaman belirli bir süre boyunca ertelenecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir