Askeri Bilgiler

Mezun Olmadan Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

5d11d4b02af1070cb4d63afa scaled 2

Mezun olmadan askerlik başvurusu yapmak için nelerin gerektiği ve karşılanması gereken şartların neler olduğu, mezun olmadığı halde askerlik görevini yerine getirmek isteyen vatandaşlar tarafından merak edilir.

Askerlik belirli bir yaşa gelen tüm erkek vatandaşların yapmaları gereken, zorunlu bir görevdir. Ancak çeşitli şart ve koşullar sağlandığı taktirde askerlik hizmeti belirli bir süre boyunca ertelenebilir. Askerlik hizmetinin ertelenmesini sağlayan ilk sebep ise genellikle askerlik yaşı gelmiş vatandaşların halen öğrenci olmalarıdır. Eğitimleri tamamlanmayan ve aktif olarak devam eden vatandaşlar, eğitim süreçleri boyunca askerlik hizmetlerini erteleyebilir. Ancak bazı durumda vatandaşlar mezun olmadan askerlik hizmetini yerine getirmek isteyebilir. Bu durumda izlenmesi gereken yol daha farklıdır.

Mezun Olmadan Askerlik Başvurusu Yapılabilir mi?

Mezun olmadan askerlik başvurusu yapabilirsiniz, ancak yaptığınız taktirde mezun olduğunuz son okulun askerli sınıfına göre işlem yapılır. Dolayısıyla eğer liseden sonra üniversiteye başladıysanız ve üniversiteden mezun olmadan askerlik hizmetinizi gerçekleştirmek istiyorsanız işlem için göz önünde bulundurulan diplomanız lise diplomanız olur. Dolayısıyla bu durumda Türk Silahlı Kuvvetleri sizi lise mezunu askerler ile aynı askerlik işlemlerine tabi tutar. Üniversite okuyor olsanız da, resmi bir diploma olmadan üniversite mezunu sayılmanız mümkün değildir. Bu şartlar altında mezun olmadan askerlik başvurusu yaptığınızda lise mezunu olarak ele alınır ve askerliğinizi lise mezunlarına gerekli görülen şartlarda gerçekleştirirsiniz. Bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda bedelli askerlik yapabilir ya da 6 ila 12 ay er olarak askerlik yapabilirsiniz. 

Lisans ya da ön lisans diplomanız ya da bu diplomaları yerine geçen bir geçici mezuniyet belgeniz olmadan askerlik başvurusu yaptığınızda askere lise mezunu olarak alınacağınız için yedek subay ya da yedek astsubay olma ihtimaliniz ortadan kalkar. Eğer askerlik hizmetiniz esnasında yedek subay ya da yedek astsubay olarak görev yapmak istiyorsanız mezun olmadan askerlik başvurusu yapmamanız gerekir. Bu görevler için lisans diplomasına ihtiyacınız olduğunu göz ardı etmemelisiniz.

716271 1198509123
Mezun Olmadan Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerdeyken Mezun Olunduğunda Ne Olur?

Askerlik görevlerinde yedek astsubay ya da yedek subay olmak isteyen kişiler, askerlik hizmetleri sürecinde mezun olurlarsa ne gibi bir değişiklik olacağını merak etmektedir. Ancak askerlik hizmeti sürecinde herhangi bir etken, askerlik sınıfının değiştirilmesini sağlamaz. Kanunlarla belirlenmiş olan bu kurala göre, askerliğe hangi sınıfta başladıysanız o sınıfta devam etmeniz ve bitirmeniz gerekir.

Dolayısıyla askerlik süreçleri içerisinde üniversite mezunu olan askerlerin, askerlik yapmaları gereken sürenin kısalması ya da yedek subay, yedek astsubay olmaları mümkün değildir.

Mezun Olmadan Askerlik Başvurusu Yapma Şartları

Eğer askerlik hizmetiniz esnasında yedek astsubay ya da yedek subay olmak istemiyorsanız, bu taktirde mezun olmadan askerlik başvurusu yapmanız herhangi bir şey kaybetmenize neden olmayacaktır. Ancak mezun olmadan askerlik başvurusu yaptığınız taktirde lise mezunu sayılacağınızı ve görevinizi bu doğrultuda gerçekleştireceğinizi unutmamanız gerekir.

Herhangi bir kurumda öğrenimine devam ederken askerlik hizmetini gerçekleştirmek isteyen vatandaşların, üniversitelerine bu konuya dair dilekçe ile başvurmaları gerekir. Öğrencilerin talepleri Askerlik Dairesi Başkanlığı’na bildirilir, ardından Askerlik Dairesi Başkanlığı bu talebi onaylayarak, kesinleştirir.

Mezun askerlik başvurusu ile henüz mezuniyetleri gerçeklememiş askerlik başvuruları arasında dikkat edilmesi gereken ilk fark budur. Bu işlemin ardından, talep onaylandığı taktirde askerlik başvuruları e-Devlet üzerinden ya da en yakın askerlik şubesinden yapılabilir. e-Devlet üzerinden gerçekleştirmek için Askere Alma Hizmetlerine Başvuru kısmına gitmeniz ve bu alan üzerinden çeşitli bilgileri doldurmanız gerekir. Bu işlem tamamlandıktan sonra aile hekiminize giderek, askerlik için muayene olmanız gerekir. Ardından askerlik hizmet tercihinizi yaparak, askerlik başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.   

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir