Askeri Bilgiler

Bedelli Askerlik İptal Edilir mi? 

tegmen

Bedelli askerlik iptal etmek, askerliğini bedelli olarak yapma şansı kazanmış vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Bu aşamada pek çok kişi bedelli askerliğin ne anlama geldiği konusunda kafa karışıklığı yaşayabilir. Kısa bu süre içinde hemen herkesin duymaya başladığı bedelli askerlik belirli bir  yaşa ve standartta gelmiş her erkek Türk vatandaşının yapması gereken zorunlu askerlik görevinin maddi bir ücret karşılığında süresinin kısalması durumu olarak özetlenebilir. Bedelli askerliğe başvurmak için gerekli şartların karşılanması gerekir. Şartlar kabul görüldüğü dahilde vatandaşlar askerliklerini bedelli şekilde yapabileceklerine dair bir onay alacaklardır. Ancak vatandaşların bedelli askerliklerini kabul görülse bile vatandaşlar çeşitli etkenler dolayısıyla iptal etmek isteyebilir.

Bedelli askerliğin iptal edilmesi hakkında araştırma yapan kişiler böyle bir durumun söz konusu olduğunu görmektedir. Bedelli askerlik hizmeti için belirlenmiş müracaat tarihleri içerisinde ya da eğitim birliğine katılmadan bedelli askerlik yapmaktan vazgeçildiği halde vatandaşların yatırdıkları ücret askerlik şubelerinde şahsen veya vekalet vasileri aracılığı ile iade edilmektedir.

Bedelli Askerlikten Vazgeçme İşlemleri

Müracaat tarihi de dahil olmak üzere yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaydı olmayan yükümlülerden bedelli askerlik hizmetinden vazgeçmek isteyenler;

 • Vatani görevleri olan askerliği bedelli şekilde yapabileceklerine dair onay alanlar; tabi oldukları celp ve sevk döneminde silah altına alınmamış olmaları şartı ile emsallerinin terhisine hak kazanacakları tarihe kadar askerlik şubesine bedelli askerlikten vazgeçmek adına başvurabilir.
 • Bedelli askerlik için uygun görülen maddi ücretin ödendiği tarihten kura ve yan sınıflandırma tarihine kadar vazgeçen vatandaşlara, müracaat şartlarını taşımaları halinde bedelli askerlikten yararlanabilmeleri için yeni bir hak verilir.
 • Kura yahut sınıflandırma tarihinin ardından vazgeçilmesi durumunda bedelli askerlikten yararlanabilmesi adına yeni bir hak tanımayacaktır.
 • Vazgeçen vatandaşların işlemleri bedelli askerlik müracaatında önceki durumlarına göre yürütülür. Eğer vatandaş talep ederse erteleme hakları bulunduğu durumda erteleme yapılabilir. 

Yukarıda sayılan durumlar, yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaydı olmayan yükümlülerden bedelli askerlik hizmetinden vazgeçenler için geçerlidir. Bedelli askerlik kapsamında olan vatandaşların, gerekli görülen ücretin ödedikleri takdirde bedelli askerlik hizmeti kapsamında tabi oldukları celp ve sevk döneminde silah altına alınmamış olmaları şartıyla terhisine hak kazanacak terhise kadar askerlik şubesine başvurmaları halinde bedelli askerlik iptali hakkı bulunmaktadır.

asker
Bedelli Askerlik İptal Edilir mi? 

Ancak bu aşamada bedelin ödendiği tarihten kura veya sınıflandırma öncesi ya da sonrasında vazgeçenlerin bedelli askerlikten yararlanabilmeleri için yeni bir hak tanınmaz. Vazgeçen vatandaşların işlemleri bedelli askerlik müracaatında önceki durumlara göre yürütülür.

Bedelli Askerlikten Vazgeçilmesi Durumunda Geri Ödeme İşlemleri

 • Bedelli askerlikte geri ödeme işlemleri farklı başlıklar altında incelenmektedir. Bunlar;
 • Bedelli askerlik hizmetine seçilmeyen vatandaşlar,
 • Fazla veya mükerrer ödemede bulunan vatandaşlar,
 • Bedelli askerlik hizmeti kapsamında sınıflandırılmış, sevgi tabi olduğu celp dönemindeki emsallerinin terhisine hak kazanacağı tarihe dek, sev belgesini almayanlar ile sevk belgesini aldıkları halde birliklerine katılmayanlar,
 • Temel askerlik eğitimine katıldıkları halde firar veya hava değişimi yahut izin tecavüzü suçlarını işleyenler,
 • Hak kazanmamalarına rağmen bedelli askerlik hizmetinden yararlandığı tespit edilenler,
 • Bedelli askerlik hizmetinden yararlanma hakkı kazanan ancak tabi oldukları celp ve sevki silah altına alınmamış olmaları şartıyla emsallerinin tacizi hak kazanacakları tarihe kadar bedelli askerlikten vazgeçme işlemini gerçekleştirenler.

Bunun yanı sıra başvuruları olmadığı halde ödeme yaptığı tespit edilenler ya da tembellik askerlik eğitimini tamamlamadan askerliğe elverişsiz hale gelen, Türk vatandaşlığından çıkartılan ve vefat edenlerin de bedelli askerlik iptal işlemleri gerçekleştirilir ve geri ödeme işlemleri başlatılarak, bedelli için ödedikleri ücret iade edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir