Askeri Bilgiler

Bedelli Askerlik Yapmak İçin Hangi Şehirler

2023te Askerlik Kac Ay Yapilir

Bedelli askerlik yapmak için normal askerlikten farklı yollar var ise askerliğin yapıldığı belli şehirler de vardır. Her şehirde bedelli askerlik yapılmamaktadır. 30 gün askerlik yapacak kişiler Türkiye’nin belli bölgelerinde görevlerini tamamlayacaktır. Bazı bölgelerin içerisinde farklı yerlerde bedelli askerlik yapılabilir. Örneğin İzmir’de 2 farklı komutanlıkta bedelli askerlik yapılmaktadır.

Bedelli Askerlik Hangi Şehirlerde Yapılır?

Bedelli askerlik yapılan şehirler bedelliye başvuran kişilerin celp dönemlerinde belli olur. Bazı bölgelerde daha uzun askerlik eğitimi alınması gerektiği için o bölgelerde bedelli askerlik yapılmamaktadır. Bedelli askerliğin süresi kısa olduğu için de normal askerliğe göre eğitimi almazlar. Bu sebeple askerlik yapılacak yerler de birbirinden değişiklik gösterir.

30 günlük bedelli askerlik yapılacak şehirler Manisa, Sivas, Burdur, Tokat, Antalya, Erzincan, Amasya, Aydın, Bilecik, Çanakkale ve İzmir’dir. Şehirler içerisinde de farklı bölgelerde ve farklı komutanlıklarda askerlik yapılacaktır. Örneğin İzmir’de Seferihisar ve Bornova’da yapılır. Aynı şekilde Amasya’da da 2 farklı Komutanlık bölgesinde askerlik yapılmaktadır.

Bedelli askerlik yapacak kişiler gidecek olan şehirleri başvuru sırasında kendileri seçemez. Yani yaşanılan yerin yakınlığı ve uzaklığı ile alakalı değildir. Tamamen askeri komutanlık tarafından hazırlanmaktadır.

30 Günlük Bedelli Askerlik Eğitiminde Neler Yer Alır?

Bedelli yapılan şehirler ve askerlerin bedelli yapacağı yerler değişkenlik gösterir. Fakat alacakları eğitim aynı şekilde görülecektir. 30 gün askerlik yapan kişilerin eğitimleri normal askerlik yapanlara göre farklılık gösterir. Çünkü uzun dönemli askerlikte alınan eğitimin süresi daha uzun olduğu için eğitimler de farklı olur.

30 günlük bedelli askerlikte uzun dönemli askerlikteki gibi yat- kalk eğitimleri de içerisinde bulunmak üzere sporla selamlaşma ve yürüyüş eğitimleri bulunur. Bununla birlikte atış eğitim de dahil olacak şekilde bir silah eğitimi erlere verilir. Milli güvenlik dersleri ve rütbeleri tanıma dersleri de 30 günlük bedellik askerlik eğitiminin içerisinde yer alır.

30 gün bedelli askerlik eğitimleri arasında teorik eğitimler de yer almaktadır. Teorik eğitimler uzun dönemli askerliğe göre biraz daha hafifletilmiş durumdadır. Silah eğitimi olarak da her silah türü olmayacak şekilde bazı silahları söküp takmak ve eğitimin içerisinde 3 atış yapmak gibi eğitimler verilecektir.

2023te Askerlik Kac Ay Yapilir2
Bedelli Askerlik Yapmak İçin Hangi Şehirler

Kaç Yaşında Bedelli Askerlik Yapılır?

Kaç yaşında bedelli askerlik yapılır sorusu gençler tarafından çok merak edilen bir konudur. Bedelli askerlik yapma şartları arasında yaş da önemli bir kriterdir. Bu sebeple bedelli askerlik için başvurmak isteyen kişiler en erken kaç yaşında bedelli askerlik yapacağını merak eder.

Bedelli Askerlik İçin Yaş Sınırlaması

Bedelli askerlik yapma yaşı önceden 29’du. Şu an ise kanun değişti ve bedelli askerlik yapma yaşı 22’ye düştü. Bu kanundan haberi olmayan ve askerlik yoklamasını e- devlet üzerinden tamamlamayan gençler bakaya ve yoklama kaçağı durumuna düşmüştür.

Bedelli askerlik için tecil yapma yaşı da yine 29’dan 22’ye düşmüştür. Bedelli askerlik pek çok sebepten dolayı uzun dönemli askerliğini yapamayan kişiler için çıkarılmış bir uygulamadır. Fakat belli şartları olduğu için herksin yararlanabileceği bir uygulama da değildir. Çünkü bedelli askerlik için belli şartlar gereklidir.

Şu an ise bedelli askerlik yapmak isteyenler için yaş sınırlaması yoktur. Bedelli askerlik şartlarını sağlayan 18 yaşının üzerindeki herkes bedelli askerlik hakkından yararlanabilir.

Bedelli Askerlik Yapmak İçin Şartlar

Bedelli yaşı askerlik için istenen şartlar arasında yer almaktadır. Kişiler bedelli yaşını doldurmadıysa eğer bedelliden yararlanamayabilir. Fakat bedelli askerlik yaşı çıkan kanunla düşürüldüğü için üniversite öğrencileri bile bu haktan yararlanabilir. Bedelli askerlik yapmak için istenen koşullar ise şu şekildedir;

  • Bedelli askerlik yapmak isteyenler bunun karşılığında devlete belli bir miktar ücret ödemelidir. Bu ücret bedelli askerlik dönemlerinde değişiklik gösterir. Bedelli askerlik için başvuru e- devlet üzerinden yapılmaktadır. Ücret kısmı da yine e- devlet üzerinden Halk Bankası, Ziraat Bankası ya da PTT’ye ödenmelidir.
  • Kanuna göre bedelli askerlik ile normal askerlik arasında hiçbir fark yoktur. Bu nedenle askerlik için gereken tüm şartlar bedelli askerlik için de geçerlidir.
  • Bedelli askerlik için 18 yaşın üzerinde olunması gerekir.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak bedelli askerlik yapmak isteyenler için gereklidir.
  • Başvuru sırasında hiçbir maddenin boş bırakılmaması ve doğru bir şekilde yazılması önemlidir.
  • Başvuru sırasında yapılan taramalar ve sağlık taraması sonucunda askerlik için uygun olup olmadığı belirtilir. Çürük olmayan kişiler bedelli askerlikten yararlanabilir.
  • Askerlik için gerekli olan tüm belgelerin tamamlanmış ve teslim edilmiş olması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir