Askeri Bilgiler

Sözleşmeli Er Olma Şartları 2022

thumbs b2 adcf65391f0ae144500f75a260e1f817

Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirli zamanlarda sözleşmeli er alımı yapılır ve sözleşmeli er olma için belirli şartlar aranır. Sözleşmeli er alımı için başvurular Milli Savunma Bakanlığının internet sitesinde bulunan linke tıklanarak e-devlete başvurulması ile yürütülür. Bu süreçte başvuru programı kullanma talimatına uygun bir şekilde esaslara dikkat edilerek başvuru yapılması sağlanır. 20 yaşından gün alan ve 25 yaşını bitirmemiş kişiler sözleşmeli er başvurularına müracaat edebilir. Ancak müracaat işlemlerinde belirli şartlar bulunur. Bu şartları yerine getiremeyen kişilerin başvuru işlemleri kabul edilmez.

Sözleşmeli er olma şartları 2022 yılında yapılan başvurular içinde tanımlanmıştır. Sözleşmeli er adaylarının başvurularının ardından ön sözleşme ile askeri eğitime alınmaları sağlanır. Askeri eğitimi başarı ile tamamlayan adayların dört yıldan fazla olmamak kaydıyla en az üç yıllık sözleşmeleri yapılır. Ayrıca zorunlu ihtiyaç hallerinde sözleşme yedi yıla kadar uzatılabilmektedir.

Başvuru Sırasında Sözleşmeli Er Adaylarında Aranan Şartlar

Sözleşmeli er olma şartı için aranan ilk özellik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Ayrıca başvuran kişilerin erkek olması gereklidir. Başvuru yapan kişilerin en az ilköğretim ya da yurtdışındaki ilköğretim dengi bir okuldan mezun olmuş olması şartı aranır. Askerlik hizmetini erbaş ya da er olarak tamamlayan kişilerin Ocak ayının ilk günü itibari ile nüfus kayıtlarında 25 yaşını bitirmemiş olmaları gereklidir. Askerlik hizmetine daha hiç başlamamış olanların ise 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle 20 yaşından gün almış olmaları ve 25 yaşını tamamlamamış olmaları beklenir. Sözleşmeli er başvurularında kişilerde bulunmaması gereken bazı durumlar vardır.

21597244 1585122459 1585123069
Sözleşmeli Er Olma Şartları 2022

Bu durumların kontrolleri sağlanır. Sözleşmeli er olma şartları arasında askeri okullardan ya da Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebeple olursa olsun ilişiklerinin kesilmemiş olması durumu aranır. Ayrıca daha öncesinde Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde subay, astsubay, uzman jandarma ya da uzman erbaş olarak görev almamış olma şartı aranır. Bunların yanında sözleşmeleri erbaş ve er olarak istihdam edilmemiş olmak gerekir. Başvuru sırasında kamusal haktan yoksun bırakılan kişilerin başvuruları kabul edilemez.

Sözleşmeli Er Adaylarının Adli Sicillerinde Aranan Şartlar

Askeri er olma şartları arasında cezaları ertelenen, genel ya da özel af kapsamına giren veya haklarında hüküm açıklanmasının ardından geri bırakılan, karar verilmiş olsa da belirli suçlara sahip kişilerin başvuruları kabul edilmemekledir. Bu noktada devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, halkı askerlikten soğutma, Türk milletini ve kurumlarını aşağılama, rüşvet, cinsel saldırı, yüz kızartıcı ve şeref suçları gibi suçların işlenmemiş olması gerekir. Ayrıca Askeri Ceza kanunun 148’inci maddesinde belirtilen suçların başvuran kişilerin sicillerinde olmaması beklenmektedir. Bir ay ya da daha fazla hapis cezasına mahkûm edilmemiş olmak gerekir. Başvuru öncesinde tüm suçların detaylı bir şekilde incelenmesi önemlidir. Herhangi bir terör örgütüne üyelik söz konusu ise başvuru geçersiz sayılacaktır.

Sözleşmeli Er Başvurusunda Aranan Şartlar

Sözleşmeli er olmak için askerlik hizmeti yapılırken başvuran adayların askerliklerinin en az üç ayını tamamlamış olmaları beklenir. Bunun için birlik komutanında nitelik belgesi alınması gerekir. Ayrıca başvuru yapan kişilerin boy ve kilo sınırlarına uygun olması beklenir. Ek olarak Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından oluşturulan sağlık yetenek yönetmeliğinde sözleşmeli er için belirtilen bazı şartlar bulunur. İstenen şartların taşınması gereklidir. Ayrıca başvuran adayların öğrenim süreçleri sonrasında herhangi bir kurum ya da kuruluşa karşı hizmet ya da tazminat yükümlüğünün bulunmaması gereklidir. Sözleşmeli er olma şartları için aranan tüm şartların tamamlanmasının ardından başvuru süreçlerinde istenen taleplerin yerine getirilmesi ile başvuruların işleme alınması mümkündür.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir