Askeri Bilgiler

Üniversiteden Sonra Teğmen Nasıl Olunur?

tegmen

Askerlik mesleğini kalıcı hale getirmek isteyen kişilerin yanıt aradığı bir sorudur; ‘üniversiteden sonra teğmen nasıl olunur‘ sorusu. Üniversiteden sonra teğmen olmak isteyen kişiler, belli başlı sınavlara tabi tutulur ve uygun olan kişiler subaylık eğitimine çıkartılır.

Lisans bölümü okuyan herkes üniversite bittikten sonra lisans KPSS’ye girerek, subaylık başvurusu yapabilirler. Daha sonrasında ise adaylar subaylık mülakatına çağrılarak, çeşitli testlere tabi olurlar. Bu testleri başarıyla geçen tüm adaylar, subaylık eğitimine çıkarlar.

Teğmen Nasıl Olunur?

Teğmen olmak için adayları izleyebileceği iki yol vardır. Bu yollardan birisine giren her aday, sınavlarda başarılı olduktan sonra teğmenlik eğitimine çıkarlar.

Teğmen olmak isteyen kişilerin izleyebileceği iki yol şu şekildedir;

  • Liseden sonra MSÜ sınavına girerek, MSÜ bünyesinde yer alan harp okullarında eğitim görmek.
  • Herhangi bir üniversite bölümünü bitirdikten sonra KPSS ile subay alımına başvurmak.

Bu iki yoldan birisini tercih eden kişiler, FYT ve sözlü mülakatı geçtikten sonra subaylık eğitimine çıkarlar. Eğitimde başarılı sayılan her aday Teğmen rütbesiyle Silahlı Kuvvetler bünyesinde görev alırlar.

Üniversiteden Sonra Teğmen Nasıl Olunur?
Üniversiteden Sonra Teğmen Nasıl Olunur?

Teğmen Maaşı 2022

Teğmenleri maaşı bağlı oldukları kuvvetlere ve görev aldıkları şehirlere göre değişikler gösteriyor. Her kuvvetteki teğmenin maaşı farklı olabildiği gibi her şehirdeki teğmeninde maaşlarında farklar olabiliyor.

Kuvvetlere göre teğmenlerin maaşları şu şekildedir;

  • Hava Kuvvetleri: 10.750 TL
  • Deniz Kuvvetleri: 10.000 TL
  • Kara Kuvvetleri: 11.600 TL

Terörle mücadele kapsamında görev alan Teğmen maaşlarında ise ek bir tazminat ödemesi yapılıyor. Böylelikle ortalama bir teğmen maaşı 12.000 TL civarındadır.

Doğuda Teğmen Maaşı

Doğuda bulunan teğmenlerin maaşlarında ise ek olarak terörle mücadele ve hudut tazminatı yer alıyor. Ortalama 3-4 bin TL arasında değişiklik gösteren bu tazminatlar, teğmenlerin maaşlarına ek olarak ödeniyor. Doğuda görev alan bir teğmenin ortalama maaşı ’13-15 bin TL’ arasında değişiklik gösteriyor.

Teğmen Nasıl Olunur Kadın

Kadınlar içinde teğmen olmanın birçok yolu vardır. Kadınlar üniversiteyi bitirdikten sonra KPSS ile subaylık başvurusunda bulunabilirler. Ayrıca liseyi bitiren kadınlar da MSÜ sınavlarına girerek 4 yıllık subay eğitimlerine çıkarlar ve eğitimden sonra teğmen olarak mezun olurlar.

Benzer İçerikler

1 thoughts on “Üniversiteden Sonra Teğmen Nasıl Olunur?

  1. Dindar dedi ki:

    Askerliğime 15 gün kala ameliyat olsam amelyat olsam 15 gün rapor verse eve gitsem askerliğim uzar mı 15

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir