Kkk, Dzkk, Hvkk

Milli Savunma Üniversitesi Nedir?

5caf035b61361f3530ddb793

12 Şubat 2017 tarihinde Hava Harp Okulunda yapılan törenle eğitim ve öğretime açılan üniversitede Deniz Harp Okulu ve Kara Harp Okulu ise 13 Mart 2017’de açılmış ve de eğitim öğretim başlamıştır.

Milli Savunma Üniversitesi İçin Giriş Şartları Nelerdir?


Milli Savunma Üniversitesi girişleri ÖSYM’nin sınav takvimine göre belirlenen zaman aralığında yapılmaktadır. Astsubay olabilmek için belirlenen yönetmeliklerde bulunan koşullara adayların uygun olması gerekiyor. Gerekli yaş, boy ve kilogram koşullarını taşımak gerekiyor. Aynı zamanda da sağlık şartlarının da uygun olması ve askeri heyet raporunun da verilmesi gerekiyor. Askeri heyet raporunun verilmesinin ardından diğer aşamalara girişleri kabul edilecektir.

Bu sağlık taramalarında göz, kulak, ağız, diş ve çene yapıları ile kronik hastalıkların veya bulaşıcı hastalıkların olup olmadığına bakılmaktadır. Aynı zamanda estetik açıdan düzgün vücut özelliklerinin olması gerekiyor.

Adaylarda silah taşımaya engel olan herhangi bir durumun olmaması gerekli şekil de hukuki anlamda da bir engelin olmaması gerekiyor.

Akademik Yapı Nasıldır?

milli savunma üniversitesi
Milli Savunma Üniversitesi Nedir?


Milli Savunma Üniversitesi eğitimi, eskiden Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı olan, fakat bundan üniversiteye bağlanan astsubay meslek yüksekokulları, lisans eğitimi fakülte dengi harp okullarında, lisansüstü eğitimler ise kapatılan Harp Akademileri yerine kurulmuş olan enstitüler aracılığı ile verilmeye başlanmıştır.

Üniversitenin ön lisans eğitimi Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu, Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu, Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu ve Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu kapsamaktadır. Lisans eğitimi ise Deniz Harp Okulu, Hava Harp Okulu ile Kara Harp Okulunu kapsarken, lisansüstü eğitim ise Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Alparslan Savunma Birimleri Enstitüsü, Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü, Deniz Harp Enstitüsü, Fatih Harp Tarihi Araştırmaları Enstitüsü, Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü, Hava Harp Enstitüsü ve Kara Harp Enstitüsü tarafından eğitimler verilmektedir.

Üniversitenin faaliyete başlamasıyla Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu ve Hava Harp Okulunun kuvvet komutanlıklarına bağlılığı ortadan kaldırılmış olup Türk Silahlı Kuvvetlerine subay ve de astsubay yetiştiren okullar olarak eğitim vermeye devam etmektedirler.

Birçok astsubay veya subay olmayı isteyen adaylar belirtilen tarihlerde müracaatlarını yaparak sınavlarına hazırlanmaktadırlar.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir