Deniz Astsubay, Astsubay, Jandarma Astsubay, Kara Astsubay, Sahil Güvenlik

Üniversiteyi Bitirdikten Sonra Astsubay Nasıl Olunur

1200px KKK Astsubay Cavus 2020.svg 1

Astsubay Nasıl Olunur ?

Astsubay olmayı isteyen, pek çok üniversite mezununun astsubay olma koşullarını sağlamak amacıyla bazı yönetmeliklere göre uygun olması gerekir. Askerliğin her bölümü kutsal olarak sayılan meslek dalları arasında bulunmaktadır. 2 senelik veya 4 senelik herhangi bir üniversiteyi bitiren kişiler, bu kutsal mesleğe erişebilmek için evvela, üniversitelerin herhangi bir bölümünden lisans seviyesinde mezun olmaları gerekiyor. Üniversitelerden mezun olan kişiler TSK’nın duyurusu yayınlandıktan sonra askerlik şubesine müracaatta bulunarak katılma hakkı kazanmaktadırlar.

üniversite mezunu astsubay nasıl olunur
Üniversiteyi Bitirdikten Sonra Astsubay Nasıl Olunur

Astsubay Boy Ölçüsü Nedir ?

Başvuru koşulları arasında TSK’nın belirlemiş olduğu boy ölçü oranlarına da sahip olmaları gerekiyor. Kadınlarda 1.58 iken erkeklerde ise 1.64 asgari boy koşulu olarak belirtilmiştir. Bu belirtilen boy ölçülerinin altındaki kişilerin müracaatları kabul edilmeyecektir. Ayrıca fiziki muayenede boy ölçümleri ayakkabısız olarak yapılmaktadır.

Astsubay Sağlık Muayenesi Nasıl Yapılır ?

Askeri hastanede gerekli işitme, görme, ağız, diş, çene yapısı ve fiziki muayeneler yapıldıktan sonra askeri hastanenin vereceği sağlık raporu alınmaktadır. Ek olarak vücutta dövme, yanık, leke, çizik veya yara izi gibi durumların da olmaması gerekiyor. Vücut yapısı da sağlam ve de düzgün görünmelidir. Sağlık raporunda bir sorun olmadığı takdirde de adaylar yazılı sınava giriş hakkı kazanacaklardır. En az 70 alınması gerekli olan bu sınavların akabinde de adaylar için mülakat süreci başlayacaktır. Astsubay olmayı isteyen adayların ön müracaatları yaptıktan sonra boy ve kilogram endekslerinin tutması gerekiyor. Sınava girmeden önce kişilerin boy ve kilogram oranlarına bakılması ve bununla birlikte gerekli sağlık koşullarına da sahip olmaları gerekiyor. Astsubay sınavı aşamalarının başında askeri hastane doktorunun ön sağlık aşamasına adayları sokarak, burda herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığına bakılır.

Astsubay Fiziki Yeterlilik Testi Nedir ?

Gerekli sağlık şartlarını sağlayamayan adaylar için elenme durumu söz konusu olmaktadır. Ancak sağlık sorunu olmayan adaylar da fizik ve kişilik değerlendirme testlerinden geçirilmek sureti ile sınavlara devam etmektedirler. Astsubay olmayı isteyen bütün üniversite mezunu adaylar için bu aşamalardan geçmek gerekiyor. Bütün sınavları geçen adaylar için son olarak mülakat sınavı yapılacaktır. Mülakat komisyonu tarafından 70 ve üstü alan adaylar başarılı kabul edilmektedir.

Üniversite mezunu kişilerin TSK’nın duyurusu yayınlandıktan sonra müracaatta bulunarak katılma hakkı kazanmaktadırlar.

Astsubaylık Yaş Şartı Nedir ?


Astsubay olmayı isteyen pek çok adayın sorguladığı konular arasında da yaş koşulu fazlası ile önem arz etmektedir. Astsubay olmayı isteyen adaylar için mevzuatta bulunan yaş aralıkları içerisinde bulunmak ve de yaş aralıklarını geçmemek gerekir. Astsubay sınavları için yaş koşulu 4 senelik üniversite mezunlarında 28 yaş üstü; 2 yıllık üniversiteleri bitirenlerde de 26 yaş üstü olmama olarak belirtilmektedir.

Bu koşulu sağlayamayan adaylar ise astsubay müracaatında bulunamayacak ve de sınavlara asla girmeye hak kazanamayacaktır. Bu şartlar dahilinde astsubay olmak mümkündür. Günümüzde şartlar uygun ise e-devlet aracılığı ile da müracaat yapmak mümkün kılınmıştır.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir