Askeri Bilgiler, Dzkk, Hvkk, Jandarma, Kkk

Yedek Subay Olmak İçin Gereken Şartlar

msü mülakat

Yedek subay olmak konusu özellikle de son dönemlerde sık sık araştırılmaya başlandı. Türkiye’de pek çok kişi subay ya da yedek subay olmak istiyor. Bu nedenle subay veya yedek subay olma yolu üzerinde sıkça çalışılan konulardan biridir. Ülkemizde subay veya yedek subay olabilmek için bir sınavdan geçmek gerekir. Vatandaşlar, sınav dışında belirli koşulları sağlamaları halinde de başvuruda bulunabilirler. Subay olan herkes TSK bünyesinde asker olarak meslek hayatına başlar. Yedek ve askeri subaylar, gençlerin favori kariyerleri arasındadır.

Yedek Subaylığa Nasıl Başvuru Yapılır?

Yedek subay başvuruları askeri şubelere yapılır. Başvuru yaparken yedek bir pozisyon istediğinizi belirtin. Askeri departman görevlileri bu talepten sonra başka bir form düzenleyecektir. Ardından 12 ay içinde yedek subay veya 6 ay içinde astsubay olmak isteyip istemediğiniz sorulacak. Yedek askerlik için başvurursanız sınava girecek ve çıkan sonuca göre yedek asker olarak askerliğinizi tamamlayabileceksiniz. TSK’nın bugün oldukça rağbet gören yedek pozisyonları için sınırlı sayıda başvurusu bulunuyor. Başvurular arasında ihtiyaca göre birden fazla çekiliş yapılır ve bu doğrultuda alımlar yapılır. Çekilen kuradan sonra yedek subaylar iki aylık eğitimden geçerler. Bu eğitimden sonra görev yerlerinde çalışabilirler. Eğitimli ve askere alınmış yedek subaylar 10 ay boyunca personel olarak görev yapabilirler.

yedekssubay
İzmir’in Foça ilçesinde bulunan Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığındaki dört haftalık intibak eğitimini tamamlayan 13’ü kadın, 449 subay adayı için yemin töreni düzenlendi. ( Mahmut Serdar Alakuş – Anadolu Ajansı )

Yedek Subay Olmak için Gerekli Olan Şartlar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yedek subaylığa başvurabilir. Yedek subay olmak için gereken şartlar arasında en az lise mezunu olma şartı bulunur. Dört yıllık lisans eğitimini tamamlayan lisans mezunlarına yedek subay olma fırsatı sunulur. Yedek subay olmak için talepte bulunmaları gerekir. Yedek subay alımı için adayların belirtilen boy ve kilo aralığında olması gerekmektedir. Lisans derecesine sahip adayların 27 yaşın altında olması gerekir. Lisansüstü öğrenciler için ise belirlenmiş olan bu yaş sınırı 32’dir.

Yedek Subayların Görevleri Nelerdir?

Yedek subay olma şartları 2022 konusuna ek olarak kişilerin yedek subay oldukları takdirde yerine getirmekle yükümlü olacakları görev ve sorumlulukların bilince olması gerekmektedir. Subayların bağlı oldukları kuvvet komutanlığına veya sınıflarına göre görev ve sorumlulukları:

  • Belirli kurallar çerçevesinde belirlenmiş olan gün ve yerlerde nöbet tutmak,
  • İdari yazışmaları yönetmek ve gerekli iletişimleri gerçekleştirmek,
  • Yeni işe alınanları eğitim birimlerinde eğitilmesini sağlamak,
  • Eğitim ve niteliklerine göre komutan tarafından verilen görevlerin hepsini eksiksiz bir şekilde yerine getirmek,
  •  Gerekli birim ve mevkilerle birlik içerisinde hareket etmek

Yedek Subaylık Sonuçlarına Nereden Bakılır?

Adaylar için yedek subaylık sonuçlarına erişim gerçekleştirilecek yöntem de önemli olmaktadır. Adaylar sonuçlarına bu yöntemle ksıa sürede bakabilirler. Adayların yedek subaylık sonuçları açıklandığında e-devlet platformu üzerinden sonuçlarına bakmaları gerekmektedir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr ​​adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Ana sayfadaki Oturum Aç düğmesini tıklamanız ve bu düğmeyi kullanarak kendinizi doğrulamanız gerekir. E-Devlet Şifresi, Mobil İmza, E-İmza, TC Kimlik Doğrulama, Kimlik Kartı ve İnternet Bankacılığı ile saniyeler içerisinde yapılabilmektedir. TC Kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş gerçekleştirdikten sonra ise Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve Sevk Başvurusu seçeneğine tıklamanız sonuçlara ulaşabilmeniz adına yeterli olacaktır.

Yedek Subayların Görev Süresi

Yedek subay görev süresi, 12 aydır. Görev yerine getirme süresi, sevkiyat belgesinde gösterilmiş olan sevkiyat tarihinden çıkış tarihine kadardır. Verilmekte olan eğitimin süresi, Genelkurmay Başkanlığı biriminde ilgili silahlı kuvvetler komutanlığı kararı ile belirlenmektedir. Toplam sürenin 1/3’ünden fazlasını mensup olduğu sınıf dışında geçirmekte olan öğrenciler sürekli hizmet belgesi ile geçici olarak okuldan uzaklaştırma alırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir