Polis

Bekçi, Polis Olabilir mi? 

14121be16a2745ae8d8b47558727e219

 Bekçiler polis olabilir mi sorusu her yaş grubu ve kesimden insanın merak ettiği bir sorudur. 2017 yılında alımına başlanmasıyla ortaya çıkan ve özellikle gençlerin ilgi odağı haline gelen bekçilik, pek çok yönden polislere ait iş tanımına benzetiliyor. Azımsanmayacak sayıda kişi önce bekçi sonra da polis olma umudundadır. Bu umudu beslerken farkında olunması gerçekler vardır. Bekçi polis anlamına gelmemektedir. Mahalle ve çarşı bekçileri emniyet teşkilatında görev yapan polis ve jandarmaya yardımcı olan silahlı kolluk kuvvetleridir. Bekçiler çoğunlukla geceleri çalışmakta olan kolluk kuvvetleridir. Ancak bekçilikten polisliğe geçiş şuanda mevcut değildir. Bekçi alımlarının arttığı son dönemde bu konuyla ilgili bir değişiklik yapılması muhtemeldir.

Bekçi Nasıl Olunur?

Bekçi nasıl olunur yanıtı İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavdır. Bekçi olabilmek için üç aşamalı bir sınavdan geçmeniz gerekmektedir. Bekçi adayları bu üç sınavı ilgili puanlarla tamamladıkları takdirde bekçi olmaya hak kazanırlar. Bu sınavlar sırasıyla; sözlü sınav, yazılı sınav ve fiziki yeterlilik sınavıdır. Yazılı sınavda, Türkçe, fen bilimleri ve sosyal bilgiler, matematik ve genel kültür alanlarına ait bilgilerin ölçüldüğü sorular bulunur. İlk adım olarak bu sınavda başarı sınırı olan 50 puanın üzerinde bir not elde etmelisiniz. Yazılı sınavda başarılı olan bekçi adayları bir üst seviye olan fiziki yeterlilik sınavına girmeye hak kazanırlar. Yazılı sınavı geçme puanı en düşük 50 puandır. İkinci aşama fiziki yeterlilik sınavıdır. Fiziki yeterlilik sınavında ise, kabiliyetlerinizi sergilemeniz ön planda olacaktır. Fiziki yeterlilik sınavının minimum geçme puanı ise 60 puandır. Fiziki yeterliliğinizin 60 puanı karşılayacak olması durumunda üçüncü aşama olan sözlü mülakata girmeye hak kazanırsınız. Sözlü sınavda özgüveniniz, bilgi seviyeniz, kavrama yeteneğiniz ve vücut diliniz ölçülür. Bu kategorilerin her biri 20 puan değerindedir. Sözlü sınavda 70 puan alan kişiler aşamayı geçmiş olarak kabul edilir. Üç sınavın ortalaması alınarak nihai puanınız belli olur.

Bekçiler Nasıl Polis Olur?

2017 yılında yürürlüğe giren yasa ile mahalle ve çarşılarda bekçilik yapan bekçilerin polis olması engellenmiştir. Polis olabilmek için şart olan KPSS sınavına girilmesi gerekmektedir. Bekçiler polis olamamasına rağmen kendi mesleklerinde yükselme şansına ve tayin hakkına sahiptirler. 2017 yılında yürürlüğe girerek kabul edilen 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanununun 13. maddesine göre; tayin ve terfiler bekçilik kadrosu kapsamında değişebilir. Terfi alabilmek ve daha yüksek bir seviyeye ulaşabilmek için en az üç sene bekçi olarak çalışmış olmanız gereklidir. Ayrıca adli sicil kaydınızın da temiz olması gerekir. Burada bahsettiğimiz terfi ve yükseliş bekçilik için geçerlidir. 3 Yıl bekçilik yapmış ve adli sicil kaydı olmayan çalışanlar terfi edilebilirler. Polis teşkilatına ve polisliğe doğrudan geçiş sağlamaz. Polisliğe geçebilmek için bekçilikten istifa etmek ve polislik için girilmesi gereken sınavlarda başarı sağlayarak polislik eğitimi alarak polis olabilirler.

Bekci Alimi Sartlari4 1024x728 1
Bekçi, Polis Olabilir mi? 

Bekçi olarak görev yapan kişiler memuriyetten istifa ederek KPSS sınavına girmeleri gerekir. KPSS sonucu polisliğe geçiş için uygun puanı karşılarsa daha sonra polisliğe başvurabilir. Gereken tüm şartları sağladıktan sonra polis olabilirsiniz ancak bekçilikten istifa etmiş olmak mülakatta birtakım sorunlar yaşanmanıza sebep olabilir. Oluşabilecek sorunları göze alarak, olası riskleri hesaplayarak bu yola girmenizde fayda var. Polislik mesleğini yapabileceğinize güveniyorsanız, polisliğe geçiş için girilmesi gereken KPSS sınavından yeterli başarı puanını alabileceğini düşünüyorsanız ve ardından polislik için verilen eğitimi başarıyla tamamlayabileceğinizi düşünüyorsanız bu aşamaları tamamlamak için bahsedilen adımları uygulayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir