Kara Uzman Çavuş

Dövme Uzman Çavuşluğa Engel Midir?

Dövme Uzman Çavuşluğa Engel Midir?

Dövme uzman çavuşluğa engel midir sorusu, pek çok genç tarafından sorulan sorulardan bir tanesidir. Dövme, resmiyette pek çok sorunu beraberinde getirebilen bir durumdur. Özellikle askerlik, polislik ve memuriyet gibi işlerde dövme bazen ciddi sıkıntılar oluşturabilmektedir. Bu sıkıntıların en başında, bu işleri yapamamanız, yani bu meslekler için başvurunuzun kabul edilmemesi gelmektedir. Bu nedenle pek çok genç, uzman çavuş olmak için dövmenin engel olup olmadığını merak etmektedir.

Dövme, vücuda boyalar ile yapılan ve derinin altına işleyen kalıcı bir işlemdir. Kalıcı olduğu için dövme yaptırmaya karar vermek son derece önemli ve üzerinde iyice düşünülmesi gereken bir karardır. Dövme yaptırmaya karar verdikten sonra dövmenizin hangi şekilde ve ne boyutlarda olacağı hakkında da net bir fikre sahip olmalısınız. Çünkü dövmelerin boyutları ve şekilleri, bu tarz mesleklere girerken sizleri engelleyebilecek bir başka etmendir.

Dovme Uzman Cavusluga Engel Midir 2
Dövme Uzman Çavuşluğa Engel Midir?

Dövme uzman çavuşluğa engel midir sorusunun devamı olarak, dövmelerin boyutları ve şekilleri gibi, dövmelerin vücudun hangi bölgesine yapılabileceği de uzman çavuşluk için bir başka önemli konudur. Dövmelerin vücudun görülür yerlerinde olması, bu mesleği yapabilmeniz için sorun teşkil edebilir. Bunun için Türk Silahlı Kuvvetlerinin Sağlık Yönetmeliğindeki maddelere göre uygulama yapılır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Sağlık Yönetmeliğinde uzman erbaş, yani uzman çavuş olacak kişilerin yüzlerinde ya da vücutlarında herhangi bir belirgin iz, yara ve dövme gibi bir şeyin bulunmaması gerektiği açıkça belirtilmiştir. Fakat pek çok gençte bu tarz durumlar olduğu için, bu madde ilerleyen yıllarda biraz daha esnetilmiştir. Böylece 2016 yılında dövme ile ilgili daha ayrıntı bir karar ortaya verilmiştir. Bu karar aşağıdaki gibidir:

  • Uzman erbaş olacak kişilerin vücutlarında bulunan dövmeler, yazlık üniforma giyildiğinde 20 santimetre kareden daha küçük olmak zorundadır. Aynı şekilde yazlık üniformanın dışında vücudun herhangi bir yerinde olan dövme ise 50 santimetre kareden fazla büyük olmamalıdır.
  • Bunlara ek olarak vücudun herhangi bir yerine uygulanmış olan dövmenin dini, siyasi, cinsellik ya da şiddet içeren ideolojik dayatmalardan uzak olması gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığında kişiler uzman erbaş olabilir.

Dövme uzman çavuşluğa engel midir sorusunu soran kişilerin başvuru işlemleri esnasında herhangi bir problem yaşamak istememelerinden dolayı dövmelerini sildirme yoluna başvurdukları görülmüştür. Vücuda yapılmış olan dövmeler, lazer gibi yöntemlerle birkaç seansta vücuttan silinebilmektedir. Aslında bu seçenek, yapılabilecek en mantıklı tercihtir. Çünkü bazı sağlık muayenelerinde 5 metre mesafeden belli olan dövmeler, Sağlık Yönetmeliğindeki kriterlere uysa dahi tehlikeli bir durum arz edebileceğinden dolayı muayeneden geçememektedir. Bu nedenle bu konu hakkında detaylı düşünmek gereklidir.

Vücutta Dövme Olması Sözleşmeli Erliğe Engel Midir?

Dövme uzman çavuşluğa engel midir sorusunu soran kişiler sözleşmeli erler için de aynı soruyu sormaktadır. Bu sorunun cevabı olarak ise; sözleşmeli erler için dövme kuralının uzman erbaşlar, yani uzman onbaşı ve uzman çavuşlar ile aynı olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle dövmelerinizi sildirmeniz sizin rahat bir şekilde seçilebilmeniz için son derece önemlidir. Çünkü dövmeniz yönetmelikte belirtilmiş olan kriterleri sağlıyor olsa bile 5 metre gibi bir mesafeden net bir şekilde görülebiliyor ise, sağlık muayenesi esnasında elenmeniz çok yüksek bir ihtimaldir. Çünkü uzman erbaşlar ve sözleşmeli erler terör örgütleri tarafından kolaylıkla tanınmamak için vücutlarında tanınmalarına yarayacak herhangi bir iz bulunmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir