Kara Subay

Subay Nasıl Olunur?

Subay Nasıl Olunur?

Subay nasıl olunur sorusu, günümüzde çok fazla genç tarafından merak edilen konulardan bir tanesi haline gelmiştir. Subaylık, son derece itibarlı ve maaşı da bir o kadar iyi olan mesleklerden bir tanesidir. Bu nedenle subay olmak isteyen kişilerin sayısı da bir hayli fazladır. Subay olmak isteyen kişilerin uygulayabileceği birkaç yöntem vardır. Bu yöntemlere bu yazımızda kısaca yer vereceğiz.

Jandarma Subay Nasıl Olunur?

Jandarma subay olabilmek için Jandarma Genel Komutanlığının çıkacağı ilanları takip etmeniz gerekecektir. Jandarma subay olabilmek için birtakım bazı şartlar mevcuttur. Bu şartlar aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az dört yıllık lisans mezunu olmak (Fakülte ya da yüksek okul mezunu)
 • Branşların temininin yapılabilesi için mezun olunan bölümün YÖK tarafından verilmiş olan denklik belgesini almak ve sisteme yüklemek
 • En son yapılmış olan KPSS sınavında Genel Kültür ve Genel Yetenek puan sınavlarından P3 puan türünde en az 65 puan almak
 • ALES’ten Eşit Ağırlık EA bölümünden en az 60 puan almış olmak
 • Şehit ve malul eş ve çocukları için bu puanların en az %80’ini almış olmak
 • 27 yaşını bitirmemiş olmak. Lisansüstü öğrenimini bitirenler için 32 yaşını bitirmemiş olmak
 • Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya hukuki engeli bulunmamak
 • Yüz kızartıcı suçları işlememiş olmak
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinden hiçbir sebeple ilişiği kesilmemiş olmak

Gibi kriterler mevcuttur.

Subay Nasil Olunur 2
Subay Nasıl Olunur?

MSÜ Subay Alımları Ne Zaman?

Subay nasıl olunur sorusunu soran kişiler Milli Savunma Üniversitesi’nin subay alımlarının ne zaman yapıldığını da merak etmektedir. Milli Savunma Üniversitesi, subay alımı yaparken KPSS puan şartı aramayan bir kurumdur. MSÜ subay alımları 25 Ekim 2021 tarihi ile 14 Kasım 2021 saat 23.59 tarihleri arasında yapılmıştır. 2022 yılı için hangi tarihlerde MSÜ subay alımları yapılacağı henüz tam olarak net değildir. MSÜ subay alımları https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinden e-devlet şifresi ile birlikte giriş yapılarak online olacak şekilde yapılabilmektedir. Hangi bölümlere ne kadar kişi alınacağı ise her subay alım döneminde yayımlanan kılavuzda tek tek belirtilmektedir.

Gerekli kontenjanlara yerleşen kişilerin kayıtları tamamlandıktan sonra eğitimlerine başlayabileceklerdir. Kontenjanlara giremeyen kişilerin ise aday adaylıkları, kontenjanlara giren kişilerin kayıtlarının tamamlanması ile birlikte son bulacaktır.

SUEM Başvuruları Ne Zaman?

Subay nasıl olunur sorusunu soranların mutlaka sorduğu bir diğer soru ise SUEM başvurularıdır. SUEM, Subay Eğitim Merkezi anlamına gelmektedir. SUEM, belirli dönemlerde ilana çıkarak subay eğitimi için kişileri almaktadır. Elbette ki bu ilanlara başvuran kişilerin SUEM’in istediği kriterleri sağlaması gerekmektedir. SUEM, sivil kaynaklı adayları genel olarak yılın ilk aylarında almaktadır. Yani 2022 yılının ilk 3 ayında ilana çıkılması muhtemeldir. Siz de ilanları takip ederek subay olma şansını yakalayabilirsiniz.

Sözleşmeli Subay Nasıl Olunur?

Sözleşmeli subaylar 3 yıldan fazla ve 9 yıldan az olacak şekilde hizmet yükümlülüklerini yerine getiren subaylara verilen addır. Sözleşmeli subay olabilmek için en az dört yıllık fakülte ya da yüksek okul mezunu olmak şarttır. Ayrıca 27 yaşını doldurmamış olmak, lisansüstü eğitim alanların da 32 yaşını doldurmamış olması şarttır.

Sözleşmeli subay olabilmek için https://personeltemin.msn.gov.tr adresinden online olarak başvuru formu doldurmanız gereklidir. Daha sonra kriterleri sağladığınız taktirde sizinle sözleşme imzalanacaktır. Sözleşmeli subay nasıl olunur sorusuna son yanıt olarak ise sözleşmeli subayların güvenlik soruşturmalarının olumlu olması şartının olduğunu da hatırlatmakta fayda vardır.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir