Jandarma

Jandarma Asayiş Uzman Erbaş Ne İş Yapar?

Jandarma Asayiş Uzman Erbaş Ne İş Yapar?

Jandarma asayiş uzman erbaş ne iş yapar sorusu, askerlik ile ilgilenen kişilerin sormuş olduğu sorulardan bir tanesidir. Jandarma’ya bağlı olarak görev yapan çok farklı askerler mevcuttur. Bunlardan birisi de jandarma asayiş uzman erbaştır.

Her şeyden önce şunu söylemek gerekir ki, Jandarma Komutanlığı, İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan bir komutanlıktır. Bu nedenle Jandarma Komutanlığı içerisinde görev yapacak olan askerlerin alımları da İçişleri Bakanlığı tarafından yapılır. Jandarma uzman erbaşlar Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığının emrinde görevli olan ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu hükümlerine göre istihdam edilen, uzman çavuş ve uzman onbaşı rütbelerine sahip olan askerlere verilen addır.

Jandarma Asayis Uzman Erbas Ne Is Yapar 2
Jandarma Asayiş Uzman Erbaş Ne İş Yapar?

Jandarma Asayiş Uzman Erbaşın Görevleri Nelerdir?

Jandarma asayiş uzman erbaş ne iş yapar sorusunun cevabı olarak şunları söyleyebiliriz:

 • Her şeyden önce kendi aralarında ve kendi görev sınırları içerisinde asayişi sağlamakla yükümlüdürler.
 • Buna ek olarak jandarma uzman erbaşlar çeşitli teşkilatlar içerisinde çeşitli görevlere de atanabilme ihtimaline sahiptir. Fakat asayiş uzman erbaşların görevleri daha net olduğu için bu durum asayiş uzman erbaşlar için oldukça düşük bir ihtimaldir.
 • Jandarma uzman erbaşlar polisin olmadığı bölgelerde görev yaparlar ve burada asayişi sağlarlar.
 • Jandarma asayiş uzman erbaşlar il ve ilçe belediye sınırlarının dışarısında kalan çok yüksek araziler, ıssız yerler gibi alanlarda asayişi ve güvenliği sağlamakla yükümlüdürler.
 • Jandarma asayiş uzman erbaşlar olağanüstü durum olarak görülen doğal afetlerde de görev yapan askerlerdir.

Jandarma Asayiş Uzman Erbaş Nasıl Olunur?

Jandarma asayiş uzman erbaş ne iş yapar sorusunu yanıtladıktan sonra asayiş uzman erbaş olma kriterleri ve nasıl olunacağı hakkında da bilgi vermek mantıklı olacaktır. Jandarma asayiş uzman erbaş olabilmek için sınavlara girmeniz gerekir. Bu sınavlar ile ilgili bilgileri Jandarma’nın Personel alım sitesinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Jandarma uzman erbaş olmak istiyorsanız bu siteyi sık sık ziyaret ederek ilanları kontrol etmelisiniz.

Jandarma asayiş uzman erbaş olmak için gerekli nitelikler aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • En az 20 yaşından gün almış olmak ve 27 yaşını doldurmamış olmak.
 • En az lise ve dengi okul mezunu olmak
 • Askerlik hizmetini yapmış olma şartı yoktur. Askerlik hizmetini yapıyor iken jandarma asayiş uzman erbaş olmak isteyen kişiler başvuru için birlik komutanlarına danışabilirler. Fakat birlik komutanları tarafından asker adına bir Nitelik Belgesi hazırlanmalıdır ve bu nitelik belgesinden en az 80 puan almalıdır.
 • Askerliğini yaparken “Askerliğe elverişli değildir” raporu almamış olmak.
 • Askerliğini yapmış olan kişiler için terhis üzerinden başvuru tarihinden itibaren beş yıldan fazla süre geçmemiş olması
 • Askeri öğrencilikle herhangi bir nedenden dolayı ilişiği kesilmemiş olmak
 • Güvenlik ve arşiv soruşturmasının olumlu olması.
 • Taksirli suçlar hariç olacak şekilde diğer suçlardan dolayı 30 günden daha fazla süreli hapis cezasına mahkum olmamak
 • Pelteklik, kekemelik gibi dil ve konuşma problemlerinin olmaması

Gibi şartlar mevcuttur.

Jandarma Uzman Erbaş Sağlık Muayenesi ve Sınavları

Jandarma asayiş uzman erbaş ne iş yapar adlı yazımızda son olarak nasıl bir sınav ve sağlık muayenesi uygulanacağından bahsetmek isteriz. Sağlık muayenesinde vücutta herhangi bir hastalık olmamasına dikkat edilmektedir. Ayrıca boy ve kilo oranlarınızın önceden belirtilmiş listeye uygun olması gerekir. Son olarak fizik yeterlilik sınavından başarılı olmak ve son aşama olan mülakatı da başarılı bir şekilde geçmek gerekir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir