Dzkk

Amfibi Komando Nasıl Olunur?

Amfibi Komando Nasıl Olunur?

Amfibi komando nasıl olunur sorusunu soran pek çok genç vardır. Askerlik mesleğini yapmak isteyen kişilerin bir kısmı da amfibi komando olmayı istemektedir. Bu nedenle amfibi komando olmak, amfibi komandoların görevleri ve maaşları gibi pek çok bilgiyi bu kişiler internet üzerinden araştırmaktadır. Bu yazımızda, amfibi komandolar hakkında bilgi verirken amfibi komando olmak için gerekli şartlardan da bahsedeceğiz.

Her şeyden önce, amfibi kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmekte fayda vardır. Amfibi, hem karada hem de suda yaşayabilen hayvanlara verilen addır. Bu da demektir ki, amfibi komandolar hem denizde hem de karada görev alabilecek yeterliliğe sahip olmaktadır.

Amfibi Komando Nasil Olunur 2
Amfibi Komando Nasıl Olunur?

Amfibi Komando Nedir?

Amfibi komando nasıl olunur sorusundan önce amfibi komandonun ne olduğuna kısaca bakmakta fayda vardır. Amfibi komando, hem karada hem de suda görev yapabilen askerlere verilen addır. Amfibi komandoların bir diğer adı deniz piyadeleridir. Piyade, kara ordusunda savaşan askerlere verilen isimken deniz piyadesi ismi ise hem karada hem de suda savaşan askerleri tanımlamak için kullanılmaktadır.

Amfibi komandolar Deniz Piyade Tugay Komutanlığı, Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı olarak görev yapmaktadırlar. İzmir Foça’da eğitim alırlar. Görevleri arasında tank çıkarma gemileri ile birlikte düşman kıyısındaki hedefleri yok etmek, hem kara hem de denizde derin sularda rahat hareket etme kabiliyetlerine bağlı olarak tehditleri yok etmek sayılabilir. Amfibi komandoların sloganı “Daima hazır”’dır.

Amfibi komandolar, çok zorlu şartlarda çalışabilme yeteneklerine sahiptirler. Bu nedenle timsah olarak adlandırılmaktadırlar.

Amfibi Komando Olma Şartları Nelerdir?

Amfibi komando nasıl olunur sorusunu soranlar için amfibi komando olma şartları son derece önemlidir. Bu şartları sağlayan ve gerekli testleri ve mülakatları geçen kişiler amfibi komando olma hakkı kazanırlar.

Amfibi komando olma şartları aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Cinsiyeti erkek olmak
 • 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını doldurmamış olmak.
 • En az ilkokul mezunu olmak.
  İlkokul mezunları için:
  – Askerlik hizmetini yapıyor ya da yapmış olmak.
  – Halihazırda ilköğretim mezunu olan kişiler için askerliği tamamladıktan sonra oryantasyon eğitimi verilecektir.
  Lise, önlisans ve lisans mezunu olanlar için:
  – Askerlik hizmetine başlamamış, başlamış ya da bitirmiş olmak.
 • Askeri okullardan ya da Türk Silahlı Kuvvetlerinden herhangi bir sebepten ötürü ilişiği kesilmemiş olmak
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinde subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş ya da sözleşmeli er olarak görev almamış olmak
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak
 • Taksirli suçlar hariç bir suçtan bir ay ya da daha fazla hapis cezası almamış olmak.
 • Askerlik hizmetini yapmakta olan adaylar için nitelik Sözleşmeli Erbaş Olacaklar için Nitelik Belgesi doldurulması gereklidir. Bu belgenin “Sözleşmeli Er Olur” şeklinde imzalanması şarttır.
 • Belirtilmiş olan boy ve kilo sınırı içerisinde yer alıyor olmak.

Amfibi Komando Olmak için Uygulanacak Sağlık Muayenesi ve Sınavlar

Amfibi komando nasıl olunur sorusu için yukarıdaki şartları sağlayan kişilerin sağlık muayenesinden geçmesi gerektiğini de eklemek isteriz. Uzman hekimler tarafından yapılacak olan bu muayeneden sonra fiziksel sınavda da başarılı olmalı gerekmektedir. Fiziksel sınavda koşu, mekik, yüzme, atlama gibi beceriler test edilir. Son olarak sözlü mülakatta da yeterli puanı alan kişilerin güvenlik soruşturması olumlu sonuçlandıktan sonra amfibi komando olabilirler.

Amfibi komando olmak isteyenler başvurularını ilana çıkıldıktan sonra  https://personeltemin.msb.gov.tr/ üzerinden yapabilirler. Sonuçlar da aynı şekilde bu internet sitesi üzerinden ilan edilecektir.

1 thoughts on “Amfibi Komando Nasıl Olunur?

 1. Nejat dedi ki:

  Alımlari nerden takip edebiliriz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir