Kkk

Uzman Çavuşlar Eğitimde Maaş Alır Mı?

Uzman Çavuşlar Eğitimde Maaş Alır Mı?

Uzman çavuşlar eğitimde maaş alır mı sorusu, pek çok genç tarafından sorulan ve internet üzerinden de sık sık araştırılan bir konudur. Askerliği meslek olarak yapmak isteyen ve dolayısıyla bu işten para kazanmak isteyen gençler, eğitimde de para alınıp alınmadığını merak etmektedir. Çünkü günümüz şartlarında maaş olmadan birkaç ay geçirmek imkansız denebilecek kadar zordur. Bu nedenle uzman çavuş olmak isteyen gençlerin bu soruyu sorması gayet normal bir durumdur.

Ülkemizde uzman erbaşlar, uzman çavuş ve uzman onbaşılardan oluşmaktadır. Uzman erbaş olarak tanımlanan bu grup genel olarak aynı özelliklere sahiptir. Bu duruma örnek olarak maaş, eğitim süresi, görevleri ve yeterlilikleri gibi durumlar örnek verilebilir. Biz bu yazımızda, uzman çavuşların eğitimleri hakkında kısaca bilgi verip eğitim esnasında para alıp alamadıkları hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Uzman Cavuslar Egitimde Maas Alir Mi 2
Uzman Çavuşlar Eğitimde Maaş Alır Mı?

Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Uzman çavuşlar eğitimde maaş alır mı sorusundan önce uzman çavuş olmak için gereken özelliklerden kısaca bahsetmek gerekir. Uzman çavuş olabilmek için aşağıdaki şartlar aranmaktadır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak
 • 20 yaşını doldurmuş olmak ve 26 yaşını doldurmamış olmak (27 yaşından gün almamış olmak)
 • En az lise ve dengi ortaokul düzeyinde bir okuldan mezun olmak
 • Askerlik hizmetini yapan adaylar için terhis tarihinin üzerinden beş yıl geçmemiş olması
 • Askerlik yaparken ya da askerlik için “Askerliğe elverişli değildir” raporu almamış olması
 • Askerlik sırasında başvuracaklar için komutanlar tarafından doldurulacak olan Nitelik Belgesi’nden en az 80 puan ve üzeri almak. “Uzman erbaş olmaya elverişlidir” onayı almak.
 • En az 167 cm en çok 210 cm boyunda olmak ve boya uygun olarak beden kitle indeksi sınırları içerisinde yer almak.
 • Güvenlik ve arşiv soruşturmalarının olumlu olması.

Tüm bu şartlar yerine getirildikten sonra uzman çavuş olunabilmektedir.

Uzman Çavuş Eğitimi Nasıldır?

Uzman çavuşlar eğitimde maaş alır mı sorusu için oldukça önemli olan uzman çavuş eğitimi, uzman erbaş olmaya hak kazanmış kişileri bu mesleğe hazırlayan eğitimleri içermektedir. Uzman çavuş eğitimleri içerisinde fiziksel yeterliliği artıracak egzersizler ve antrenmanlar mevcuttur. Bu nedenle bu eğitim biraz yorucu olabilir. Aynı zamanda silah eğitimi de alınmaktadır.

Uzman çavuş eğitimi duruma göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak uzman erbaş ve uzman çavuş eğitimleri yaklaşık olarak 4 ila 6 ay arasında bir süre kadar sürmektedir. Sorumuzun cevabına gelecek olursak da, uzman çavuş adayları uzman çavuş eğitimi esnasında maaş almaktadırlar.

Uzman Çavuş Eğitim Maaşı?

Uzman çavuşlar eğitim esnasında maaş alabilmektedir. Fakat tabii ki bu maaşı net olarak söylemek mümkün değildir. Çünkü uzman çavuşların alacağı maaşı etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Fakat genel olarak söyleyebiliriz ki, uzman çavuşlar birkaç ay süren eğitim süreleri boyunca yaklaşık olarak 3100 – 3600 TL arasında maaş almaktadır. Bu maaş ilerleyen dönemlerde görev alacakları bölge ve yapacakları göreve göre değişiklik gösterecektir.

Uzman çavuşların eğitimi tamamlandıktan sonra görevlendirmeleri yapılır. Bu görevlendirmeler sırasındaki şu özelliklere göre uzman çavuşların maaşları değişiklik gösterir:

 • Görev yeri (doğu, batı, ülke sınırı vb.)
 • Görev süresi
 • Görev içeriği
 • Görev esnasındaki konumu (paraşütçü, jandarma, terörle mücadele vb.)

Uzman çavuş olmak için geçerli eğitimleri tamamladıktan sonra uzman çavuşları oldukça zorlayıcı bir iş hayatı beklemektedir. Fakat ülkemizde en saygın ve en gurur verici mesleklerden olan askerlik mesleği için gençler canla başla çalışmayı tercih etmektedir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir