Polis

Polis Meslek Yüksek Okulu Alımları Ne Zaman?

Polis Meslek Yüksek Okulu Alımları Ne Zaman?

Polis Meslek Yüksek Okulu alımları ne zaman sorusu, her sene düzenli bir şekilde polisliğe girmek isteyen kişiler tarafından sorulmakta olan bir sorudur. Polislik son derece saygın bir meslek olduğu için bu mesleği yapmak isteyen kişilerin sayısı da bir o kadar fazladır. Polis olmak isteyen kişilerin polis olabilmek için önlerinde çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bu seçeneklerden birisi de Polis Meslek Yüksek Okulu, yani PMYO’dur.

Polis Meslek Yüksek Okulu Nedir?

Polis Meslek Yüksek Okulu, Polis Emniyet Teşkilatı’nın polis memuruna olan ihtiyacını tamamlamak amacı ile ön lisans düzeyinde eğitim ve öğretim veren, uygulamalar ile polis yetiştiren okuluna verilen addır. Bu okulda okuyan öğrenciler yatılı okumaktadır. Aynı zamanda bu okul oldukça sıkı bir düzene sahip olan, resmi üniformaya sahip olan bir okuldur.

Polis Meslek Yüksek Okulu, ön lisans düzeyinde eğitim verdiği için, bir üniversite ile aynı denkliğe sahiptir. Bu nedenle Polis Meslek Yüksek Okulu’na öğrenci alımı da üniversitelere öğrenci alımına denk olacak şekilde yapılmaktadır. Bu da demektir ki, Polis Meslek Yüksek Okulu’na alımlar yaz aylarında yapılmaktadır.

Polis Meslek Yuksek Okulu Alimlari Ne Zaman 2
Polis Meslek Yüksek Okulu Alımları Ne Zaman?

Polis Meslek Yüksek Okulu Şartları Nelerdir?

Polis Meslek Yüksek Okulu alımları ne zaman sorusunu soran kişiler, Polis Meslek Yüksek Okulu’nun giriş şartlarını da merak etmektedir. Bu okulun giriş şartları, polis alımları ile benzerlik göstermektedir. Çünkü bu okuldan mezun olacak olan kişiler bu mesleği yerine getirecektir.

PMYO alım şartları aşağıda belirtilmiştir:

  • 18 yaşını tamamlamış olmak, 26 yaşından gün almamış olmak (18- 25 yaşında olmak)
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Lise ve dengi bir okuldan mezun olmak
  • Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi yani ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az 250.000 ham taban puan ve üzeri puan almak, şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocuklarının Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az 200.000 ham taban puan ve üzeri puan almış olması. (NOT: Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda değildir.)
  • Bayan adayların 162 cm. erkekler adayların ise 167 cm. den kısa boylu olmaması, beden kitle indeksinin, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olması,
  • Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen sağlık koşullarını taşıyor olmak
  • Alkol uyuşturucu madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş olmamak
  • Kamu haklarından yoksun bırakılmış olmamak
  • Güvenlik ve arşiv soruşturmalarından geçmek

Gibi şartları mevcuttur.

Polis Meslek Yüksek Okulu Alımları Ne Zaman?

Polis Meslek Yüksek Okulu alımları ne zaman sorusunun 2022 yılı için cevabını henüz bilmiyoruz. Fakat 2021 yılında Ağustos ayında başvuru ilanı yayınlanmış ve aynı ay içerisinde başvurular başlamıştır. Başvuruların değerlendirilmesi, ön sağlık kontrolü, fiziksel yeterlilik sınavı ve mülakat sınavlarının tamamlanması da ekim kasım ayına kadar uzayabilmektedir.

PMYO için başvuran kişiler, YKS puanları ile başvuru yapmaktadır. PMYO ön lisans düzeyinde eğitim veren bir kurum olduğu için diğer üniversitelerin tercih dönemine yakın bir dönemde başvuruları açması muhtemeldir. Çünkü geçen senelerde bu düzen bu şekilde ilerlemiştir. Sonuç olarak 2022 PMYO alımları aynı şekilde Ağustos – Eylül aylarına denk geleceği tahmin edilmektedir. PMYO ile mezun olan kişilerin daha sonra birtakım sınavlara girerek rütbe yükselmeleri de olası bir durumdur. Bu nedenle PMYO alımlarını yaz aylarına doğru dikkatle takip etmenizi tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir