Astsubay

Havacı Astsubay Görevleri Nelerdir?

Havacı Astsubay Görevleri Nelerdir?

Havacı astsubay görevleri nelerdir sorusu, havacı astsubay olmak isteyen kişilerin sorduğu sorulardan bir tanesidir. Astsubay rütbesinde olan Hava Kuvvetleri Komutanlığına mensup olan askerler, çeşitli görevlerde yer almaktadır. Bu görevleri yerine getirmekle yükümlüdürler. Görevleri, havacılık ile ilgili her alanda olabilmektedir. Fakat ilk önce havası astsubay nasıl olunur, bu konuya kısaca bir göz atalım.

Astsubay ve Havacı Astsubay Nedir?

Astsubay, TSK bünyesinde yer alan ve er ve erbaşlardan daha kıdemli, subaylardan kıdemsiz olan, er – erbaş ve subaylar arasındaki ilişkiyi düzenleyen askerlere verilen addır. Görevleri ve sorumlulukları bulundukları sınıfa veya kuvvet komutanlığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle astsubaylar hem emir – komuta zincirinde, hem de askeri eğitim ve muharebe gibi durumlarda da görev alabilmektedir.

Havacı astsubay ise hava trafik kontrolü, haberleşme, lojistik, büro, uçak teknolojisi ve güvenlik gibi pek çok alanda görev alabilen askerlere verilen addır.

Havacı Astsubay Nasıl Olunur?

Havacı astsubay olabilmek için ilk önce Milli Savunma Üniversitesi Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olmak gerekir. Bu okul ön lisans seviyesinde eğitim veren bir okuldur. 2 yıl boyunca asker yetiştirilir ve bu eğitimler 3 ana bölümden oluşur:

 • Akademik yıl içi eğitimi
 • Uygulamalı kamp eğitim
 • İntibak eğitimi
Havacı Astsubay Görevleri Nelerdir?
Havacı Astsubay Görevleri Nelerdir?

Havacı Astsubay Görevleri Nelerdir?

Havacı astsubay görevleri nelerdir sorusuna gelirsek, havacı astsubayların çok fazla sayıda görevi bulunmaktadır. Her astsubay, farklı bölgelerde görev alabilmektedir. Bu görevler yalnızca koruma ve güvenlik ile ilgili değil, uçak teknolojisi, lojistik ve hava trafik kontrolü gibi farklı kulvarlardaki görevlerdir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının sitesinde yer alan resmi olarak 64 adet havacı astsubay unvanı vardır. Bu unvanlar temel hizmetler dışında özel eğitim ve en önemlisi deneyim ile kazanılmış yeteneklerdir. Bu yeteneklere “ihtisas unvanı” adı verilmektedir. 15 adet havacılık sınıfında yer alan astsubayların ne tür görevler yaptıklarına kısaca değineceğiz.

Havacı astsubayların sınıfları aşağıdaki gibidir:

 1. Hava trafik
 2. Kontrol ihbar
 3. Hava harekat
 4. İstihbarat
 5. Muharebe
 6. Hava Savunma
 7. Uçak Bakım
 8. Mühimmat Tahrip
 9. İstihkam
 10. Piyade
 11. Ulaştırma
 12. İkmal
 13. Maliye
 14. Personel
 15. Bando

Bu yazımızda, ilk 10 sınıfın hakkında kısa açıklamalarda bulunacağız.

Hava trafik

HKK sorumluluğundaki hava sahası ve askeri meydanlardaki iniş ve kalkış alanlarındaki işlemleri yürütür. Hava trafik ve yönetimi hakkında komutanlarına danışmanlık yapar.

Kontrol ihbar

Astsubaya verilmiş izleme sahasında tespit ettiği izleri sisteme dahil eder. İzleri detaylı şekilde inceler ve iz takibinde oluşabilecek aksaklıkları giderir.

Hava harekat

Harekat merkezlerinde harekat ve uçuş eğitim faaliyetlerinin yerine getirilmesi, tatbikat faaliyetlerinin uygulanmasını sağlar.

İstihbarat

Havacı astubay görevleri nelerdir sorusunda en merak edilen alanlardan olan istihbaratta harekatı desteklemeye yönelik bilgi aktarımına dair her türlü işlemi yapabilme yetkisine sahiptir.

Muharebe

Muharebe alanındaki elektronik cihazların, silahların ve bilgi sistem işletim işlerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Hava savunma

Hava savunmasındaki füzeler, namlulu sistemler gibi sistemlerin takibini yapar.

Uçak bakım

Uçakların her türlü bakımında önemli rol üstlenir. Uçak bakımın kendi alanı dışındaki alt alanları hakkında da temel bilgilere de sahip olur.

Mühimmat tahrip

Patlayıcılar, sarf malzemeleri ve takım avadanlıklarını tanır ve bakımlarını üstlenir.

İstihkam

Hava savunmasında korunma amaçlı inşaat vb. alanlarda bilgi sahibi olur.

Piyade

Havacı astsubay görevleri nelerdir adlı yazımızdaki son bölümümüz olan piyade astsubayları, piyade sınıfıyla ilgili teknik, bakım, eğitim ve idari işlerin yürütülmesinden sorumludur.

Benzer İçerikler

1 thoughts on “Havacı Astsubay Görevleri Nelerdir?

 1. Muhammed Ali bayraktutan dedi ki:

  İş olanakları fazlamıdır işsiz kalma durumu söz konusu mudur merak edilen konuların başında geliyor benim için yardımcı olursanız sevinirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir