Kkk

Askerliği Komando Olarak Yapmak

Askerliği Komando Olarak Yapmak

Askerliği komando olarak yapmak, gençlerin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Ülkemizde askerlik mesleği, son derece saygı ve sevgi gösterilen mesleklerin başında gelmektedir. Gurur verici ve bir o kadar da emek isteyen askerlik mesleğini yapmak isteyen kişilerin sayısı çok fazladır. Askerlik mesleği adı altında çok fazla sayıda alan bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de komando olmaktır.

Komando olmak için çeşitli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara bakmadan önce, komando nedir, komandolar ne iş yapar, bu sorulara kısaca cevap verelim.

Komando, diğer askeri birliklerden bağımsız olarak görev yapan birliklerdir. Bu komando birliğindeki her bir askere komando denilmektedir. Komandolar kara, hava ve denizde, her zaman her yerde savaşabilecek şekilde yetiştirilen özel birlik askerleridir. Bu nedenle komandolar ülkemizin savunmasının yapılmasında oldukça güçlü olan birliktir. Ülkemizde komandoların bereleri mavi renktedir. Bunun sebebi, Osmanlı’da akıncı adı verilen birlikteki askerlerin beresinin de mavi olmasıdır. Her iki birlik de aynı görevleri üstlenmiştir.

Askerligi Komando Olarak Yapmak 2
Askerliği Komando Olarak Yapmak

Komandonun Görevleri Nelerdir?

Askerliği komando olarak yapmak isteyen kişiler, komandoların ne gibi görevlerinin bulunduğunu bilmek zorundadır. Komandoların görevlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Komandolar, düşmanların arasında, yoğun geçen savaş cephelerinde görev yaparlar.
 • Komandolar kısa süre içerisinde vurulacak ya da baskın yapılacak hedefi ayrıntılı bir şekilde keşif yaparak tespit ederler. Daha sonra bu hedefin imha edilmesinde de etkilidirler.
 • Komandolar gerek dağda, gerek denizde pek çok yerde ülke bütünlüğünü korumak için canla başla çalışırlar. Bu nedenle komando mesleği oldukça güç gerektiren ve dayanıklılık isteyen bir meslektir.

Askerliği Komando Olarak Yapmak için Şartlar Nelerdir?

Askerliği komando olarak yapmak için birtakım şartlar mevcuttur. Bu şartları yerine getiren kişiler komando olmaya hak kazanır. Komando olmak için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Subay, astsubay, erbaş ya da er olmak gerekir
 • Gönüllülük esasına dayanır. Bu nedenle komando olmak istediğini birliğinize belirtmeniz gereklidir.
 • Herhangi bir eğitim seviyesi şartı yoktur. Her eğitim seviyesine sahip kişiler komando olabilmektedir.
 • Komando olabilmek için en önemli şartlar sağlık şartlarıdır. Fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı olmak zorundadırlar.
 • Komando olacak kişiler ağır ameliyat geçirmemiş olmalıdır. Ağır şartlarda çalışacakları için ameliyat geçirmiş olan kişiler komando olmaya uygun olmayacaktır.
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirttiği sınırın üzerinde herhangi bir göz bozukluğu olmaması gerekir. Bu oran miyop, hipermetrop ve astigmat için 1 olarak belirlenmiştir.
 • Komando olacak kişilerin boyu en az 160 cm, en çok 210 cm olabilmektedir. Bu sınırın dışındaki kişiler maalesef komando olamamaktadır.
 • Boy – kilo oranının düzgün olması şartı vardır. Komando olmak için gerekli olan kilo hesabı şu şekilde yapılır: 170 cm boyu olan bir kişi boyunun son iki sayısından +-10 kiloya sahip olmalıdır. Yani 170 cm boyu olan kişi komando olabilmek için en az 60, en çok 80 kilo olmalıdır. Bu nedenle ortalama olarak 65 – 85 kilo arası komando olmak için ideal kilodur.

Kadınlar Komando Olabilir Mi?

Askerliği komando olarak yapmak isteyen erkekler dışında, kadınlar da komando olmak isteyebilir. Ülkemizde kadınların da komando olabilme imkanları vardır. Bunun için erkekler için geçerli olan şartlar, kadınlar için de geçerlidir. En az 160 cm boya sahip olmak, boyu ile orantılı kiloya sahip olmak, herhangi ciddi bir fiziksel ya da ruhsal sağlık engelinin olmaması, gönüllülük esasının olması, kadınların komando olabilmeleri için gerekli olan şartlardır.

Benzer İçerikler

6 thoughts on “Askerliği Komando Olarak Yapmak

 1. hüseyin dedi ki:

  trafik kazası nedeni ile amaliyat oldum kafa tasım açılıp kapandı kalıcı bir hasar kesinlikle bırakmadı bu sebeb ile asker de komando olabilirmiyim acaba

  1. Military App dedi ki:

   sorun olmaz hocam görünürde bir kusur gözükmemektedir

 2. Mehmet dedi ki:

  Bende 10 derecenin altında skolyoz var bununla komando olabilir miyim?

 3. akif dedi ki:

  bende göz tembelliği var 2 derece bunun bir tedavisi varmı komando olarak yapıcam askerliğimi

 4. Taha dedi ki:

  Hayelimdir asker olmak

 5. Furkan dedi ki:

  Tırafik kazası geçir dim yüzüm de yanık izi oluş tu ve vücudum da dikiş izi var gögsüm de komondo olabilir miyim sorun olur mu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir