Kkk, Askeri Bilgiler

En Çok Yedek Subay Alınan Bölümler

yedek subay bölümleri

En Çok Yedek Subay Alınan Bölümler hangileridir? Yedek Subay Başvurusu nasıl yapılır? Yedek Subay maaşları ne kadar? subay ne iş yapar? Uzun dönem askerlik maaşı ne kadar? yedek subay maaşı 2022 ne kadar? Yedek subay olma şartları nedir? Asteğmen olma şartları nedir? Militaryapp olarak bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

yedek subay nasıl olunur
Yedek subay nasıl olunur

Yedek Subay Nedir?

Yedek subay nedir öncelikle bu ifadenin açıklamasını yapalım; Dört yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumu mezunlarından Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacı kadarının seçilmesini müteakip, yedek subay temel eğitimini başarı ile tamamlayan ve asteğmen rütbesine naspedilen yükümlülerin 12 ay süreyle tabi olduğu askerlik hizmetidir.

Yedek Subay; Yedek subay adaylarından öğrenimini müteakip asteğmen naspedilenlerdir.

En Çok Yedek Subay Alınan Bölümler Hangileridir?

Üniversitelerin herhangi 4 yıllık lisan eğitim bölümünü tamamlayan her türk vatandaşı yedek subay olma şansına sahiptir. Ağırlıklı olarak herhangi bir bölümde yedek subay alımı yapılmamaktadır. Lisans bölümü mezunlarının da bir çoğu kısa dönem olarak askere alınmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Asteğmen ihtiyacına göre dönem dönem uzun dönem yedek subay alımları yapılmaktadır. bu da ihtiyaç durumuna göre belirlenmektedir.

Her celp yılından evvel müteakip yıl Silahlı Kuvvetlerin subay sınıflarına göre yedek subay ihtiyacı Genelkurmay Başkanlığının teklifi üzerine Milli Savunma Bakalığınca tespit edilir.

Yedek Subay Başvurusu nasıl yapılır?

Yedek subay başvurusu her celp dönemi https://www.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/yedek-subay internet adresi üzerinden başvurular yapılmaktadır. msb sitesi üzerinden branşınıza göre başvuru yapabilir ve tsk nın ihtiyacına göre başvurunuz sonuçlanacaktır.

Yedek Subay Maaşları Ne Kadar?

Yedek Subaylar yani Asteğmenler göreve başladıkları itibariyle bulundukları konuma ve birliklere göre aldıkları ücretler değişmektedir. Jandarmada asteğmen (yedek subay) olan bir kişi batıda alacağı ücret 12.000 tl doğuda görev yapıyor iste tazminat durumuna göre 18.000 tl’ye kadar çıkmaktadır. Kara kuvvetleri, hava kuvvetleri ve deniz kuvvetlerinde alınan maaş biraz daha düşüktük çünkü jandarmada görev yapan bir yedek subay içişlerine bağlı olduğu için asayiş tazminatı da almaktadır.

Subay Ne iş Yapar?

Subaylar Türk Silahlı kuvvetlerinde verilen her türlü emiri yerine getirmekle görevlidirler(kanunsuz emirler hariç).

Türk Subayının görevleri;

 • Er, erbaş ve astsubayları yönlendirmek,
 • Muharebe görevlerine katılmak ve yönetmek,
 • Birliğine bağlı olan araçları yönlendirmek,
 • Düşmanın kara, deniz ya da hava taşıtlarıyla mücadele etmek,
 • Birlik içerisinde iletişimi sağlamak ve astlarını bilgilendirmek ya da üstlerine bilgi vermek,
 • Nöbet hizmetlerini düzenleyip yerleşke ya da icra edilen görev boyunca bulunulan yerin güvenliğini sağlamak,
 • Araç, gereç ya da silahların her zaman kullanıma hazır olmasını sağlamak.

Uzun Dönemlik Askerlik Maaşı Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan uzun dönem yedek subayın alacağı maaş 8.000 tl ile 13.000 tl arasında değişmektedir. Yedek subay maaşı 2022 ne kadar diye soracak olursanız yukarıda belirtmiş olduğumuz güncel maaş fiyatlarıdır.

4 thoughts on “En Çok Yedek Subay Alınan Bölümler

 1. seher dedi ki:

  kadınlar başvuru yapabilir mi

  1. Semanur dedi ki:

   Cevap bulabildiniz mi?

  2. Semanur dedi ki:

   Cevap bulabildiniz mi

 2. Fatih dedi ki:

  Başvurular ne zaman başlıyor haberi olan var mı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir