Gündem

Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay Temin Sınavı Bilgilendirme – JSGA Astsubay Alımı 2022 – Mülakat – ASEM

astsubay meslek yüksek okulu

ASEM – Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay Temin Sınavı Bilgilendirme – JSGA Astsubay Alımı 2021 – Mülakat

asem
asem başvuru şartları

Sınava katılacak adaylar kpss notuna göre en yüksekten en düşüğe doğru sıralanmaktadır ve kontenjan miktarının 10 katına kadar aday sınavlara çağrılmaktadır.

 1. Sınav ücreti yatırma duyurusu başvuru sonuçları sınavlara girecek. Adayların listesi, sınav, merkezi sınav tarihi ve sınavla ilgili yapılacak olan tüm bilgilendirmelervatandas.jandarma.gov.tr internet adresinden ilan edilmektedir.
 2. Sınav adaylar için fiziki kontrol, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavı olmak üzere 3 aşamalı yapılacaktır.
 3. Sınav aşamalarından önce kayıt kabul ve belge kontrolü yapılacak olup, eksik veya hatalı belgesi olan adaylar sınavlara alınmayacaktır.
 4. Adaylar birinci gün belge kontrolü, fiziki kontrolü ve fiziki yeterlilik sınavı, ikinci gün ise mülakat sınavına tabi tutulacaktır.
 5. Adaylar, fiziki yeterlilik sınavına girmeden önce fiziki kontrol komisyonu tarafından kontrolden geçirilir.
 6. Fiziki kontrol Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık yeteneği yönetmeliğine göre yapılır. Her 1 aday asgari standartları sağlamak zorundadır.
 7. Ayrıca kılavuza tablo 1 de örneği bulunan vücut kitle indeksi çizelgesi esaslarına göre her 1 adaya not verilir.
 8. Vücut kitle indeksi ölçümü sırasında adayların hassas ayarlı elektronik cihazlarla boy ve kiloları kayıt altına alınmaktadır.
 9. Fiziki kontrol komisyonları tarafından jandarma ve sahil güvenlik akademisi astsubay eğitim merkezi komutanlığı öğrenci adayı olur kararı verilenler, fiziki yeterlilik sınavına alınırlar. Fiziki yeterlilik sınav komisyonu, aday değerlendirme ve seçmesini adayın mevcut durumunu bizzat görerek yapar.
 10. Fiziki yeterlilik sınavı adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısını değerlendirmek üzere kılavuzda tablo 4 te örneği bulunan standartlara uygun parkurda parkur geçiş talimatı’na göre uygulamalı olarak yapılır.
 11. Başarılı olmak için 100 tam puan üzerinden en az 60 puan almak zorunludur.
 12. Mülakat sınavı fiziki yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar, mülakat sınav komisyonu tarafından mülakat sınavına tabi tutulurlar.
 13. Adaylar TC numaralarını girmek suretiyle numaratör dan sıra numarasını alıp kura ile belirlenmiş olan mülakat komisyonları tarafından numaratör vasıtasıyla rastgele çağırılarak sınava tabi tutulmaktadır.
 14. Değerlendirmede adayın konu hakkında bilgi düzeyi kendisinden istenileni kavrama, özgüveni ifade etme yeteneği, beden dilini kullanma becerisi olmak üzere 5 ayrı kritere göre her 1 kriter, 20 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden yapılır.
 15. Adayın mülakat sınavından başarılı olabilmesi için 100 puan üzerinden en az 60 puan alması gerekir.
 16. Adayların başarı sıralamasına esas puanı kpss puanının% 40, fiziki yeterlilik sınavı puanın% yirmisi.
 17. Kadının yüzü onu ve mülakat sınavı puanının% 30 unun toplamı dır.
 18. Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanı, vücut kitle indeksi puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.
 19. Her 1 branş için erkek kadın ayrı ayrı olacak şekilde asil, yedek ve başarısız olmak üzere sınav sonuç listesi düzenlenir. Şehit malul, gazi ve muharip gazi eş ve çocukları için asıl adayların% 30 una tekabül eden sayıda yedek aday, diğer adaylar içinse adayların 1 katına tekabül eden sayıda yedek belirlenir.
 20. Kayıt sırasında astsubay eğitim merkezi komutanlığı’na giremeyeceklerini anlaşılan eksik belge getiren kayıt günü mesai bitimine kadar başvuruda bulunmayan, ayrılan vefat eden veya olumsuz sağlık raporu alan adayların yerine yedek adaylar sırasıyla çağrılır. Çağrılan yedek aday kendine tebliğ edildiği tarihten itibaren en geç 3 iş günü içinde jandarma ve sahil güvenlik akademisi Başkanlığı tarafından bildirilen kayıt kabul merkezine. Evrakları ile birlikte gelerek müracaatta bulunur.
 21. Bu süre içinde müracaat etmeyen olumsuz sağlık raporu alan yada eksik belge ile gelen adaylar haklarını kaybetmiş sayılırlar ve bu adayların geçici kayıtları yapılmaz.
 22. Bu adayların dosyaları işlemden kaldırılır. Bunların yerine de yine aynı usulle yedek aday çağırma işlemi yapılır. Adaylara yedek çağrısı vatandas.jandarma.gov.tr internet adresi, jandarma ve sahil güvenlik akademisi personel temin sistemi üzerinden yapılacaktır.
 23. Adayların adreslerine herhangi 1 tebligat gönderilmeyecektir.
 24. Jandarma ve sahil güvenlik akademisi personel temin sisteminde yapılacak duyurular ile sms bildirileri resmi tebligat niteliği taşımaktadır.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir