JSPS

Jandarma ve Sahil Güvenlik Personeli Sınavı (JSPS)

Adsiz 12

2021 Jandarma ve Sahil Güvenlik Personeli Sınavı (JSPS), jandarma ve sahil güvenlik personelleri arasından her sene kurum içerisinden uzman çavuşluktan astsubaylığa geçiş ve jandarma ihtisas branşlarına geçiş sınavları yapılmaktadır.

Jandarma ve sahil güvenlik komutanlıkları lider personel sayısını ve branşlı personel sayısını sürekli arttırmaktadır. Bunu için her sene düzenli olarak sınavlar yapılmaktadır. Sınavlar genellikle yıl sonunda yapılmaktadır. Sınav konuları yıl ortasında yayınlana emirle anlaşılmaktadır. Jsps Mobil uygulamalarımızdan anlık ve güncel olarak takip edebilirsiniz. Giderek Uzman çavuş sayısının teşkilatlarda artmasından dolayı alım sayıları da her sene artmaktadır. Örneğin 2018 yılında 14 kişi alınmıştır. 2019 yılında uzman çavuşluktan astsubaylığa geçişte 50 kişi alınmıştır. 2020 yılında bu sayı 160 kişiye çıkartılmıştır. Bu sayılar her sene artarak devam etmektedir. İlerleyen süreçte jandarma ve sahil güvenlik komutanlıklarında erlerin tamamen bitmesiyle 2021 yılında 200 kisi 22de 350. 23 te 450 ila 500 kişi. 24 te 800 olacağı ön görülmektedir. Bu konuyla ilgili bu şekilde alımlar olacağı öngörülmektedir. Yani gittikçe talep artıyor. 2018 te uzman çavuşluktan astsubaylığa geçişiçin başvuru sayısı 2000 kişi iken 2020 de başvuru sayısı 20.000 binden fazla olmuştur.

Aynı şekilde jandarma branş sınavlarına da bu şekilde başvurular olmaktadır. Daha önceki senelerde jandarma da bu derece ihtisas bölümleri bulunmamaktaydı içişlerine bağlandıktan sonra yeni birimler ve yeni ihtisaslar oluşmaya başlamıştır. Yine söylediğimiz gibi JSGA uygulamamızdan detaylı bir şekilde sınava hazırlanabilir ve jandarma mevzuat konularından yararlanabilirsiniz.

Jandarma Astsubaylığa Geçiş Sınav ve Jandarma İhtisas Sınavı İçeriği

Jandarma Astsubaylığa Geçiş Sınavı ve Jandarma İhtisas Sınavı başta da değindiğimiz üzere her sene düzenli olarak yapılmaktadır. Sınav içeriğine değinecek olursak ;

  1. Sınavda toplam 115 konu bulunmaktadır.
  2. Sınav konularına uygulamamız içerisinden bakabilirsiniz.
  3. Baraj Puanı alım sayısına göre değişmektedir 2020 yılı için baraj puanı 45 puandır.
  4. Branşlara başvuru puanı ise 50 puandır.
Jandarma Mülakat

Sınavları kazandıktan sonra mülakatlara çağrılmalar başlanmaktadır ve mülakatlar göründüğü kadar zor değildir bir diğer makalemizde çıkmış ve çıkabilecek soruları inceleyebilirsiniz.

Sınavda günümüz güncel konularından sorular sorulmaktadır.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Personeli düzenli bir şekilde sınava hazırlandığı sürece sınavı çok rahatlıkla başaracaktır.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir