Askeri Bilgiler

Askerlik Yeri Belli Olduktan Kaç Gün Sonra Gidilir?

Askerlik Yeri Belli Olduktan Kaç Gün Sonra Gidilir?

E-devlet üzerinden askere alınma işlemlerini yerine getiren kişiler, askerlik yeri belli olduktan kaç gün sonra gidilir? Sorusuna cevap aramaktadır. E-devlet uygulamasında, Milli Savunma Bakanlığı linkinden askere alınma işlemlerini başlatan kişiler, askere alınma tarihlerini ve askerlik yapacakları yeri bildiren sülüs belgesini aynı yöntemle sorgulamak durumundadır. 

Yerler belli olduktan sonra sülüs belgesi, e-devlet uygulamasında açıklanmakta ve buna dair bir defaya mahsus sülüs belgesi verilmektedir. Askere alınacak kişilerin yerleri belli olduktan yaklaşık 1-2 hafta içerisinde birliklerine teslim olmaları istenir. Bu durum sülüs belgesinde belirtilir.

Askerlik Yerleri Neye Göre Belirlenir?

Askerlik yerlerinin belirlenmesinde, askeri ihtiyaçlar göz önünde bulundurulur. Askere alınacak kişiler buna göre branşlara ayırılarak eğitimleri verilir. Kişinin sivil hayatta yapmış olduğu işler, genel yetenekleri, kişinin fiziki durumu da askerlik yerlerini belirleyen unsurlardır.

Askerlik Yeri Belli Olduktan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Askerlik yeri ve tarihi beli olduktan sonra kişilerin hazırlık işlemleri başlar. Yapılması gerekenler;

  • Sülüs belgesinin barkodlu çıktısını e-devlet uygulaması üzerinden indirerek kaydetmek,
  • Çalışan kişilerin işten askerlik nedeni ile ayrıldıklarını belirtir dilekçe ve sülüs belgesinin bir örneğini, çıkış işlemleri için sunmak işverene sunmak.
  • Çalıştıkları iş yerinden tazminatlarını almak.
  • PTT şubelerinden yol harçlarını almak.
  • Askerlik sırasında ihtiyaç duyacakları, diş fırçası, diş macunu, tırnak makası, tıraş takımı, iğne, iplik, çorap iç çamaşırı gibi temel ihtiyaç maddelerini hazırlamak.

Temel ihtiyaç maddeleri, askeri birliler içerisinde satılmakta, iç çamaşırı, çorap gibi temel ihtiyaçlar Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından karşılanmaktadır. Ancak yoğunluk sebebi ile bu maddelere kısa sürede ulaşım zor olabilir. Bu sebepten temel ihtiyaç maddelerini bulundurmalarında fayda vardır.

Askerlik Yeri Belli Olduktan Kaç Gün Sonra Gidilir?
Askerlik Yeri Belli Olduktan Kaç Gün Sonra Gidilir?

Askerlik Yeri Belli Olduktan Kaç Gün Sonra Yol Harcı Alınır?

E-devlet uygulamasında, Milli Savunma Bakanlığı duyurularında bu yönde duyuru yapılmaktadır. Bazı durumlarda yol harçları kısa sürede yatarken, bazı durumlarda daha sonradan kişinin adına PTT şubesine yatırılmaktadır. İlgili kişi PTT şubesine kimliği ile müracaatta bulunduğunda, adına yatan harcı kolayca çeker. Bu süre yaklaşık 1-2 hafta kadardır.

Askerlik Yeri Belli Olanların Yol Harcı Nasıl Hesaplanır?

Askerlik yol harcı şehirler arası otobüs ücretlerine göre ve günün şartlarına göre belirlenir. 0-800 km arası 1 gün, 801-1600 km arası 2 gün, 1601 km ve üzeri 3 gün olarak hesaplanır. İlgili kişinin nüfusa kayıtlı olduğu il veya ilçe başlangıç noktası, birliğine teslim olacağı il veya ilçe sınırları varış noktası olarak hesaplanır. Buna göre otobüs ücretleri hesaplanarak PTT hesabına yatırılır.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir