Askeri Bilgiler

Askerlik Yemin Törenine Aileler Alınıyor Mu?

Askerlik Yemin Törenine Aileler Alınıyor Mu?

Aile bireyleri askerde olanlar, askerlik yemin törenine aileler alınıyor mu? Sorusuna cevap aramaktadır. Zorunlu askerlik görevini yerine getirecek erkek adaylar, öncelikle acemi birliği ismi verilen birliklerde askeri eğitim alırlar.

Acemi birliğini başarılı bir şekilde tamamlayanlar, toplu yemin töreninde yemin ederek, usta birliklerine dağıtım yapılır.  

Askerlikte acemi birliğini başarılı bir şekilde tamamlamak, askerliğini yapan bireyler için olduğu kadar, ailesi ve yakınları tarafından da gurur kaynağıdır. Bu sebepten aileler, düzenlenen toplu yemin törenine katılmayı arzu ederler. Askerlik yemin törenine, acemi askerler ve birlikte bulunan diğer personel özenle hazırlık yapar. Askerlik yemin törenine, herhangi bir güvenlik gerekçe gösterilmediği sürece ailelerde alınır.

Askerlikte Yemin Töreni Ne Anlama Gelir?

Zorunlu askerlik görevini yerine getirecek adaylar, öncelikle acemi birliklerinde, kendi branşlarında eğitim alırlar. Askerlikte branşları;

  • Piyade,
  • Ulaştırma,
  • İstihkam,
  • Tankçı,
  • Topçu,
  • Havacı,
  • Denizci,

Bunlardan bazılarıdır. Daha önce belirlenen sürede, kendi branşında ve temel askerlik eğitimini tamamlayan acemi askerler, toplu yemin törenine katılarak yemin ederler. Artık aday askerler, kendi branşlarında birer asker olmuştur. Askerler yeni görev yerlerinde görev yapmaya hazırdır.

Askerlik Yemin Törenine Aileler Alınıyor Mu?
Askerlik Yemin Törenine Aileler Alınıyor Mu?

Askerlikte Yemin Töreni Ne Kadar Sürer?

Askerlikte yemin töreni yapılacağı tarih ve saat önceden belirlenir. Ailesini davet etmek isteyen askerler, ailelerine bildirir. Belirlenen tarihte, tören saatinden önce ailelerin gerekli güvenlik tedbirleri alınarak, kendilerine ayrılan bölümlere alınır. Protokol kendine ayrılan bölümde yerini alır.

Yemin edecek acemi askerler, tören geçişi ile başlarında görevli subaylar olduğu halde tören alanına giriş yaparak, kendilerine ayrılan bölümde yerlerini alır. Protokolde açılış konuşması, saygı duruşu, istiklal marşı okunur, yapılacak protokol konuşması sonrasında, acemi askerlere verilen komutlar eşliğinde yemin ettirilir. Son verilen komutla askerler tören alanından ayrılarak aileleri ile buluşur. Bu süre birliğin büyüklüğüne göre yaklaşık 2-3 saat kadar sürer.

Askerlikte Yemin Töreninden Sonra Dağıtım Ne Zaman Yapılır?

Yemin töreni sonrasında, askerlerin yeni birliklerinin yeri törenle belirlenir, yemin töreninden yaklaşık 1 hafta kadar sonra askerler yeni görev yerlerini öğrenmiş olur.

Dağıtım işlemleri başlatılır. Herhangi bir güvenlik sorunu yoksa toplu şekilde, güvenlik sorunu varsa küçük birlikler halinde askerler acemi birliğinden çıkış yaparak, dağıtım iznine ayrılır. Belirlenen dağıtım izinin bitiminde yeni birliklerine giderek, kendilerine verilen görevleri yerine getirirler.

Askerlikte Yemin Törenine Kimler Katılır?

Acemi birliğinde görevli bulunan tüm er ve erbaşlar, birlik komutanı, daha önceden belirlenmiş ve davet edilmiş protokol, yemin edecek olan acemi askerler istisnasız katılır. Zorunluluk bulunmasa da acemi askerlerin yakınları, bu anlamlı günü izlemek isteyen vatandaşlar katılır. 

Benzer İçerikler

1 thoughts on “Askerlik Yemin Törenine Aileler Alınıyor Mu?

  1. Gül sunar dedi ki:

    Askerlerin yemin törenine katılan kişi sayısında sınır var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir