Kkk

Renk Körlüğü Askerliğe Engel Midir?

Renk Körlüğü Askerliğe Engel Midir?

Renk körlüğü askerliğe engel midir sorusu, pek çok asker adayı tarafından sık sık sorulan bir sorudur. Bu soru, uzun yıllar boyunca çoğu kişinin merak ettiği bir konu haline gelmiştir. Askerlik, son derece dikkat gerektiren ve bazı durumlarda yapılması mümkün olmayan oldukça zorlayıcı bir meslektir. Bu nedenle asker olabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar boy, kilo gibi fiziksel şartlar olduğu gibi ayrıca sağlık konusunda da net şartları bulunmaktadır. Her tür şarta uyan kişiler askerliğe alınırken, bir tane dahi şarta uymayan kişiler maalesef askerliğe alınamayıp askerlikten muaf tutulmaktadır. Renk körlüğünün askerliğe engel olup olmadığı da bu nedenle çok merak edilen sorulardan bir tanesidir.

Renk Körlüğü Nedir?

Renk körlüğü, bilimsel adı ile diskromatopsi, kadınlarda çok az görülürken erkeklerde kadınlara oranla çok daha fazla görülebilen kalıtsal bir hastalıktır. Kadınlarda renk körlüğü görülme oranı %0,5 iken erkeklerde bu oran %10’a kadar çıkabilmektedir. Ayrıca renk körlüğünü farklı türleri de mevcuttur. Bu nedenle renk körlüğünün çeşidine göre de askerlik muafiyet durumu belli olabilmektedir. Genel olarak renk körleri, kırmızı ve yeşil renklerini birbirine karıştırmaktadır. Yalnızca bu renkler değil, bu renklere yakın olan sarı ve turuncu renkleri de birbirine benzer olarak görmektedir. Bu nedenle askerlik gibi ciddi mesleklerde renk körlüğü sıkıntı olan durumlar arasında yer alabilmektedir. Askerlik için renk körlüğü testi de yapılan rutin testler arasındadır.

Renk Korlugu Askerlige Engel Midir 2
Renk Körlüğü Askerliğe Engel Midir?

Renk Körlüğü ve Askerlik İlişkisi

Renk körlüğü askerliğe engel midir sorusuna yanıt olarak şunu söyleyebiliriz ki: renk körlüğü olan kişiler, askerlikten direk olarak muaf olmazlar. Yani her erkek birey için zorunlu olan askerlik görevlerini yerine getirebilirler. Fakat Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yer alan bazı sınıflara dahil olamaz. Bunun sebebi, askerlikte kesin bir görmenin çok önemli olmasıdır.

Zorunlu askerlik döneminde renk körü olarak giden bir kişi, askerlik eğitimini alabilir. Zorunlu askerlik eğitimini alırken renk körlüğü kişiyi çok fazla zorlamayacaktır. Fakat askerliği meslek olarak edinmesi için bireyin gözlerinde herhangi bir sağlık kusuru bulunmaması gerekmektedir. Hatta göz bozukluklarından olan astigmat, miyop ve hipermetrop hastalıklarının bile belirli bir numaradan sonrası, askerlik mesleğini yerine getirmelerine engel olabilmektedir. Bu nedenle renk körlüğü askerliğe engel midir sorusunun bu şekilde bir cevabı vardır.

Zorunlu askerlik ve askerlik mesleği dışında, askeri okullara alınırken de renk körlüğü testi yapılmaktadır. Bu test, askeri hastanelerde yapılmaktadır ve maalesef renk körlüğü olan bireyler Türk Silahlı Kuvvetlerinin askeri okullarına da alınmamaktadır.

Renk Körlüğü Düzeltici Lens ve Gözlükler

Türk Silahlı Kuvvetleri, askerlik mesleğini idame ettirecek olan bireylerin herhangi bir göz kusuru olmasında ciddi problemler oluşturabileceği kanısına varmıştır. Bu nedenle göz numarası yüksek olan kişilerin de gözlük kullanarak ya da lens takarak görevlerini yerine getirmelerini uygun görmemektedir. Aynı şekilde, renk körlüğünü giderici ya da azaltıcı olan lens ve gözlük gibi araçları kullanmak da renk körlüğünü tedavi etmediği için askerlik için kabul gören ürünlerden değildir.

Renk körlüğü askerliğe engel midir adlı yazımızı şu ek bilgi ile bitirmek isteriz: Renk körlüğü olan kişiler askerlik dahil, bekçi ve polis gibi son derece ciddi meslek gruplarında da yer alamazlar. Bunun sebebi, görevlerini yerine getirirken zorluk yaşayabilme ihtimalleridir. Çünkü, renk körlüğünün ileri safhalarında olan kişiler, renkleri yalnızca siyah ve beyaz olarak dahi görebilmektedir. Bu durum da mesleğini yerine getirmeyi imkansız hale getiren bir durumdur.

Benzer İçerikler

3 thoughts on “Renk Körlüğü Askerliğe Engel Midir?

 1. Yiğit dedi ki:

  Ben yarı renk körüyüm siyah beyaz dışında renkler görüyorum sadece biraz karıştırıyorum

 2. Mustafa dedi ki:

  Kırmızı yeşil renk körüyüm sanıldığının aksine renkleri göremediğimiz yok bütün renkleri görebildiğim gibi kırmızı ve yeşil renkleride pek ala görebiliyorum sadece ishara testinde sayıları göremiyorum tam olarak mantığını anlamış deyilim millet yurt dışına kaçmaya çalışırken tek hayat gayesi yüksek maaşlı bir iş ve güzel kizlarken ömrünü ülkesine adamak isteyenler bu görevi icra edemiyor 16 yaşındayım Akdeniz’de hakkımızı yeme çabaları Yünanistan’nın ege politikası ypg pkk gibi 9rgütlerin faaliyetlerini gordukçe deli oluyorum kısmi renk körlüğü Avrupa birliği avusturalya dahil pek çok yerde engel deyildir çünkü sanıldığı gibi birşey deyildir Türkiye sağlık mulakatini gözden geçirmeli

  1. Kaan dedi ki:

   Aynı şekilde ben de kısmi renk körüyüm kırmızı yeşil iki rengide görebiliyorum sadece o renklerin ara renklerini canlı bi şekilde göremiyoruz biraz daha soluk oluyor aynı şekilde bazı ara renklerde, tamamen siyah beyaz veya soluk görmüyoruz hiçbir şekilde bu konunun gerekli mercilere iletilmeli bence çünkü hayallerimiz bu saçma etmen yüzünden yıkılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir