Kkk

Askerlikte Kilo Sınırı Nedir?

Askerlikte Kilo Sınırı Nedir?

Askerlikte kilo sınırı nedir sorusu, asker olmak isteyen pek çok kişinin merakla internet üzerinden araştırmasını yaptığı konulardan bir tanesi haline gelmiştir. Asker olmak için, her ülkede olduğu gibi ülkemizde de birtakım şartlar bulunmaktadır. Maalesef ki her kişi asker olmaya uygun olmamaktadır. Bunun sebebi, askerlikte aranan sağlık, boy ve kilo gibi şartlara uyulmamasıdır.

Askerlikte Kilo Sınırı Hesaplamak

Askerlikte istenilen kiloyu hesaplamak oldukça kolay bir işlem ile olmaktadır. Bu işlem için:

  1. Boyunuzu cm cinsinden ölçün.
  2. Cm cinsinden ölçmüş olduğunuz boyunuzun son 2 hanesinden 3 çıkarın. (1xx – 3 = 1zz gibi.)
  3. Daha sonra bu değere 30 ekleyin. Çıkan sonuç sizin askerlik için istenilen ideal kilonuzu belirtmektedir.

Askerlik için belirtilen kiloya uygun olmayan kişiler, askerlikten muaf olmak için birtakım işlemleri yerine getirerek muaf olabilirler.

Askerlikte Kilo Sınırı Nedir?
Askerlikte Kilo Sınırı Nedir?

Askerlik Muafiyet Şartları Nelerdir?

Askerlikte kilo sınırı nedir sorusu ile aynı anlama çıkacak olan askerlik muafiyet şartları, aşağıdaki gibi belirtilmiştir:

  • Askerlik kilo ve boy alt sınır: 164 cm boy ve 51 – 72 kg,
  • Askerlik kilo ve boy üst sınır: 210 cm boy ve 84 – 115 kg olarak belirlenmiştir.

Verilmiş olan bu sınırlara uymayan kişiler, askerlik görevlerini yerine getirememektedir. Fakat bazı durumlarda, belirli bir süre verilerek bu şartları yerine getirmesi istenebilir.

Askerlik için hastaneye sevk edilerek muayenesi yapılacak olan erkekler, uzman hekimler tarafından ayrıntılı bir incelemeye alınır. Bu incelemede hassas olacak bir şekilde boy ve kilo dikkatli bir şekilde ölçülür. Daha sonra bu boy ve kilo oranınız yukarıda belirtilmiş olan sınırlar içerisinde yer alıyor ise incelemeyi yapan uzman hekim tarafından “Askerlik yapmaya elverişlidir.” Diye bir rapor çıkarılır. Fakat uzman hekiminiz yukarıdaki boy ve kilo şartlarını sağlamadığınızda bir dosya hazırlar. Bu dosyayı hastanenin heyetine gönderir. Heyet, dosyayı inceleyerek askerlik için muayenesi yapılmış olan kişi hakkında bir karar verir. Bu kararda ya askerlik için uygun olduğunuz, ya da 1 sene tecil için uygun olduğunuz yazar.

Askerlikte kilo sınırı nedir diye soran kişiler, bu rapor ile 1 sene tecil için uygun olduğunu anladığında 1 sene içerisinde kilo olarak istenilen kiloya ulaşmayı hedefler. 1 sene sonra herhangi bir gelişme göstersin ya da göstermesin, tekrar bir uzman hekim tarafından ayrıntılı muayeneye sokulur. Ve bu işlem 3 sene boyunca her yıl tekrarlanarak yapılır. Eğer 3 yıl boyunca kişi kilo olarak herhangi bir gelişme (zayıflama ya da kilo alma) gösteremez ise, hastane heyeti, bu kişiye “Askerlikten muaftır.” Diye bir rapor hazırlar. Böylece bu kişinin askerlikten ilişiği kesilmiş olur.

Sahte Çürük Raporu Almanın Sakıncaları

Bazı kişiler askere gidebilmek için ellerinden geleni yaparken bazı kişiler ise askerlik yapmak istemediği için türlü türlü yöntemler ile çürük raporu, yani askerliğe uygun değildir raporu almak için büyük bir çaba sarf eder. Fakat bu çabayı göstermek oldukça yanlış bir tutumdur. Sahtecilik suçundan ceza alınması işten değildir. TCK’nın 304. Maddesi gereğince bu kişiler yakalandıklarında yasal işlemlere tabi tutulur. Evrakta sahtecilik suçundan tutuklanabilirler. Daha sonra 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası alabilmeleri olasıdır. Aynı zamanda idari para cezası yaptırımı da uygulanabilmektedir.

Askerlikte kilo sınırı nedir sorusunun yanında askerlikte kilo ve muafiyet ile ilgili başka bilgileri de vermiş bulunmaktayız. Daha fazla bilgi için sitemizi takip etmeye devam edin.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir