Gündem

Askerlikte Hava Değişimi Nasıl Alınır?

Askerlikte Hava Değişimi Nasıl Alınır?

Askerlikte Hava Değişimi Nasıl Alınır? Sorusu askerlik vazifesini yerine getiren tüm bireyler tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından zorunlu ve hastalık durumlarında askerlik görevini yerine getiren bireylere verilen izin türüdür.

Ortaya çıkan hastalık durumu doktor tarafından onaylandığı takdirde askeri görevini yerine getiren bireylere hava değişimi alması mümkündür. Bu hava değişimi genellikle askerlik vazifesini yerine getiren er ve erbaşların ameliyat olma durumları ve kol ve bacakta oluşan kırıklar nedeniyle aldığı görülür. 

Bu durumda askerlik vazifesini yerine getiremeyecek olan askerler doktor onayı ve raporu ile birlikte hava değişimine gönderilir. Bu izin verilirken hastalık durumu ve hastalığın oluşma nedeni gibi konular araştırılarak izin durumu karara bağlanıyor.

Hava Değişimi Askerlikten Düşer Mi?

Askerlik görevini yerine getirecek olan bireylerin askerlik vazifesi altında sağlık problemleri yaşayabilme ihtimali bulunur.

Vatan iyi görevini yerine getiren askerlerin bu hastalık süreçlerinde hava değişimi alabilmesi oluşan problem türüne göre ortaya çıkabilir. Her ne kadar hava değişimi süreleri uzun olsa da hava değişimine askerlik vazifesi süresinden ne kadar düşeceği askerlik vazifesini yerine getiren bireyler tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

15 güne kadar verilen hava değişimi askerlerin askerlik vazifesi süresinden düşülür. 15 gün üzerinde hava değişimi alan er ve erbaşların hava değişim süresi 15 günden sonraki her hava değişimi günü askerlik sürelerine eklenir.

Askerlikte Hava Değişimi Nasıl Alınır?
Askerlikte Hava Değişimi Nasıl Alınır?

Askerlik Hava Değişimi Kaç Gün 2022

Son zamanlarda en çok araştırılan konulardan bir askerlerin hava değişim süresi ne kadardır sorusudur. Zorunlu durumlar için askerlere verilecek olan hava değişim süresi 45 gün olarak belirlenmiştir.

Ancak ortaya çıkan bu hastalık durumunun aşırı şiddetli olması ve askerin görevini icra edemeyecek şekilde rahatsız olması nedeniyle 90 güne kadar uzatılabilir. Ancak bazı askerler tarafından hava değişim durumu kötü niyetle kullanılabilmektedir.

Bu nedenle hava değişimi izni verilirken görevi başında bulunan askerin hastalık durumunun iyi tespit edilmesi ve hava değişimi için en uygun sürenin belirlenmesi oldukça önemlidir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir