Askeri Bilgiler

Askerde Psikiyatriden Alınan Rapor Sicile İşler Mi?

asker scaled

Askerde psikiyatriden alınan rapor sicile işler mi? son zamanlarda sorusu herkesin aklında olan sorulardan biri. Bu anlamda bu soruya cevap vermek ve insanların akıllarındaki soruları cevaplamak gerekiyor. Bu yazımızda da bu konu hakkında bilgiler bulunuyor. Siz de eğer bu konu hakkında bilgileri merak ediyorsanız yazımızın kalan kısmını okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Psikiyatriden Çürük Raporu Alır Mıyım?

20 yaşına gelmiş olan tüm gençler eğitim ve sağlık konusunda engeli yoksa askerlik servisi için göreve gelmesi istenir. Askerliğe çağırılmış olan her Türk genci belli sağlık incelemelerinden geçirilip askerlik için kabul edilirler. Eğer ki sağlık açısından engeli olanlar saptanırsa halk dilinde çürük raporu verilip askerlik servisi sorumluluğu sona erdirilir. Çürük raporu ne demek sorusunun cevabı da bu şekilde verilebilir. Çürük raporu için Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde mevcut olan maddeler dikkate alınıp süreç uygulanır.

rapor
Askerde Psikiyatriden Alınan Rapor Sicile İşler Mi?

Psikiyatri Kliniğinden Rapor Alınır Mı?

Bu anlamda psikiyatri bölümlerinden bir rapor alınarak askerlik hizmetinden muaf olunması mümkündür. Bunun haricinde de çeşitli gerekçeler gösterilerek askerlik hizmetinden muaf olunması mümkündür.

Çürük raporu verilmesi uygun olan sağlık durumları oldukça değişkendir. Bu anlamda bu durumlara çeşitli örnekler verebiliriz;

  • Vücut, kilo ya da ağırlık endeksi askerlik koşullarına uymayan vatandaşlar.
  • Beden hareket ve etkinliklerinin bozan sfinkter ani yetersiz olması, darlığı şekil sıkıntıları ve bunların başarılı olmayan tedavileri.
  • Makat ile alakalı yapılmış operasyon neticesinde tedavi edilemeyen hastalıklar
  • Komplikasyonsuz total rektum ve bunların başarılı operasyonları
  • Tedavisi imkansız anüs ve rektumun ciddi darlık ve yetersizlik.
  • Anüs ve rektumun kötü huylu ve tedavisi imkansız iyi huylu urlar.
  • Sifinkter yetmezliği olmuş cerrahi tedaviye karşın nüks eden total rektum prolapsuslar.
  • Birkaç defa operasyona karşın nüks eden ve kalıcı komplikasyonlar meydana getiren çeşitli hastalıklar
  • Belli ölçüde psikolojik rahatsızlıklara sahip olan kişiler

Görüldüğü üzere çok fazla sayıda sağlık sorunu gösterilerek askerlikten muaf raporu alınabilir. Psikiyatri kliniğinden alınan rapor ise sicile işlemez ve ileride memur olmaya engel değildir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir