Askeri Bilgiler

Suriye De Görev Yapan Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

gorev scaled

Suriye De Görev Yapan Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar sorusu uzman çavuşların ve uzman çavuş olmak isteyenlerin merak ettiği konular arasındadır. Suriye üzerinde faaliyet gösteren uzman çavuşların maaşlarına ek olarak operasyon parası ve görev ikramiyesi ödenir. Ortalama 8 bin TL maaş alan bir uzman çavuş, bu ek ödenekler ile birlikte ortalama 12 bin TL maaş alır.

Uzman Çavuş Ne Kadar Maaş Alır?

Uzman çavuşların maaşları sınıf, kuvvet ve kıdeme göre değişiklik gösteriyor. Örneğin Hava Kuvvetlerinde görev alan uzman çavuş ile Kara Kuvvetlerinde görev alan uzman çavuşun maaşı farklıdır. Aynı şekilde Piyade uzman çavuş ile İstihkam uzman çavuşlarında maaşlarında farklılıklar söz konusudur.

Kuvvete ve sınıfa göre uzman çavuşların maaşları şu şekildedir;

  • Hava Kuvvetleri: 8.000 TL
  • Kara Kuvvetleri: 10.000 TL
  • Deniz Kuvvetleri: 8.000 TL
  • Jandarma Komando: 14.000 TL

Suriye’de görev alan uzman çavuşların maaşlarına ise ek ödemeler yapılır. Sınır dışı tazminatı ve operasyon parası da uzman çavuşların maaşlarına eklenir. Sınır dışında görev alan bir uzman çavuşun maaşı ortalama 12 ila 14 bin TL arasındadır.

maas 1
Suriye De Görev Yapan Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

Uzman Çavuş Tazminat Hesaplama

Uzman çavuşlar görev süreleri bittiğinde mesleği bırakabilirler ve kuvvetlerinden belli bir miktar tazminat alabilirler. Uzman çavuşların tazminatları ise şu şekilde hesaplanır;

“Son alınan net maaşın iki katı alınır ve görev süresiyle çarpılır. Örneğin net maaş 9 bin TL ve görev süresi 5 yıl. 18 bin ile 5 çarpılır ve bulunan sonuç alınacak olan tazminatı gösterir.”

Doğuda Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar?

Doğuda görev yapan uzman çavuşların maaşlarına hudut tazminatı eklemesi yapılıyor. Hudut tazminatı ise ortalama 3 bin TL civarındadır. Ayrıca araziye göreve çıkan uzman çavuşlara da operasyon parası verilir. 10 bin TL alan uzman çavuşların maaşları, bu ek farklar ile birlikte 15 bin TL civarındadır.

Komando Uzman Çavuş Maaşı

Komando uzman çavuşların maaşı sınıflarından dolayı diğer uzman çavuşlardan daha fazladır. Net maaşlarında ortalama 3-4 bin TL farklılık söz konusudur. Sürekli sınır içi ve sınır dışı görevlerinde de rol aldıklarından dolayı normal bir uzman çavuşun aldığı maaşın iki katını alırlar.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir