Askeri Bilgiler

Askerlik Takdir Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Askerlik Takdir Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Askerlik görevini başarılı bir şekilde tamamlayanlar, askerlik takdir belgesi sorgulaması nasıl yapılır? Konusunda araştırmaktadır. Askerlik takdir belgesi, ilgili kişinin askerlik yaptığı dönem içerisinde, terhis işlemleri sırasında fiziki olarak, üstün başarı gösterenlere verilmektedir.  

Askerin terhisinden sonra da, kişinin durumu göz önüne alınarak, yararlıkları ve üstün başarılarının tespiti durumunda da sonraki zamanlarda da takdir belgesi verilebilmektedir.

Fiziki olarak verilen takdir belgelerini veya sonraki zamanda takdire layık görülenler belge doğrulama ve belge sorgulama işlemlerini, e-devlet uygulaması üzerinden Milli Savunma Bakanlığı linkine giriş yaparak, belge sorgula, belge doğrula linkinden gerçekleştirmektedir. Barkodlu belge çıktısı almaları imkanı getirilmiştir.

Askerlik Takdir Belgesi Kimlere Verilir?

Askerlik görevini ifa ettiği sırada, üstün yararlık gösteren;

 • Gazilere,
 • Terörle mücadelede üstün başarı gösteren askerlere,
 • Verilen görevleri zamanında yerine getiren, görevinde kayıtsızlık göstermeyen, komutanlarının takdirini kazanan askerlere,
 • Kamu zararını önleyici tedbirler alarak, kamu yararına başarılı çalışmalar gösteren askerlere,

Askerlik takdir belgesi verilir. Verilen askerlik takdir belgesi kişinin askeri sicil defterine işlenir.

Askerlik Takdir Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?
Askerlik Takdir Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Askerlik Takdir Belgesi Ne İşe Yarar?

Askerlik takdir belgesi muazzaf askerler için terfide, olumlu sicile almasında etkilidir. Bu sayede üst kademelere yükselme şansını elde ederler. Zorunlu askerlik görevini yerine getiren yedek subay, yedek astsubay, er ve erbaşlar takdir belgesi aldıklarında, kamuda işe alımlarda tercih sebebidir.

2009/15188 sayılı, 2009 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla uygulamaya alınan Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alımlarında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 5. maddesinde, askerlik görevlerini yerine getirirken üstün başarılarından dolayı takdire yayık görülen askerlerin işe alımlarında, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından öncelikli tanınacağı karara bağlanmıştır.

Ayrıca terhisinden sonra askerlik görevini meslek olarak seçmek isteyen ve bu yönde açılan imtihanlara dahil olan adayların mülakatlarında, daha önce almış oldukları askerlik takdir belgeleri olumlu rol oynamaktadır.

Askerlik Takdir Belgesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Askerlik görevini başarılı bir şekilde yerine getiren ve takdir belgesine layık görülen askerler verilen belgelerin geçerlilik süresi, kişinin yaşamı boyunca geçerliliğini korumaktadır.

Askerler Takdir Belgesi Talep Edebilir Mi?

Askerlerin yapmış oldukları görevler nedeni ile askerlik takdir belgesi talep etme hakkı bulunmaz, takdir hakkı askerlik takdir belgesi vermeye yetkili komutanlara ve makamlara aittir.

Benzer İçerikler

6 thoughts on “Askerlik Takdir Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

 1. Cihan dedi ki:

  2 ADET TAKDİR BELGEM VAR BİR YERDE KULLANACAĞIM İÇİN DEĞİL AMA SİCİLİME NASIL İŞLENDİĞİNİ MERAK ETTİĞİMDEN BAKMAYA ÇALIŞIYORUM E DEVLET ÜZERİNDEN BULAMADIM EMİN MİSİNİZ BAKABİLDİĞİMİZE?

  1. can dedi ki:

   sorgulama falan yok yanlış bilgi vermiş sitesine hit çekebilmek için

 2. Mustafa dedi ki:

  Askerde aldigimm üstün hizmet belgemi kaybettim barkod olmadigindan edevletten de alamiyorum yardimci olurmussunz

  1. Uğur dedi ki:

   Arkadaşım bende kaybettim.daha sonra sana dönus oldumu

  2. Amfibi dedi ki:

   Askerlik şubesi.. tezkere de yazar..

 3. Hakan dedi ki:

  Askerde aldığım üstün hizmet belgem. Var Giresun bölge komutanı verdi rütbesi tuğ general ama terör le mücadele ifadesi yok kamu işinde işe yararmi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir