Askeri Bilgiler

Doğuda Asker Harçlığı 2022

Doğuda Asker Harçlığı 2022

Askerlik görevini doğuda yapacaklar, doğuda asker harçlığı 2022 ne kadar? Araştırdıkları konular arasında yer almaktadır. Asker harçlığı Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenir, günün şartlarına göre yıllara göre değişiklik gösterir.  

Görev alanının bulunduğu konumun coğrafi şartları ve terör olaylarının yaşanması veya yaşanmaması gibi hususlar, asker harçlığının belirlenmesinde önemli rol oynar. Batı illerinde asker harçlığı daha düşükken, doğu illerine ve terörün yaşandığı bölgelerde artış göstermektedir. Zorunlu askerlik görevini yerine getiren kişilerin, er, onbaşı ve çavuş rütbelerinde olmalarına göre alınan harçlık miktarı değişiklik gösterir. Doğuda asker harçlığı;

  • Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde, hudut birliklerinde görev yapan askerler, 1.216 TL,
  • Doğu bölgesinde ve terör olaylarının yaşandığı illerde görev yapan askerler, 2.640 TL.

Asker harçlığı alırlar. Bu bölgelerde görev yapan onbaşı ve çavuş rütbesinde ki askerlerin, asker harçlıkları, belirlenen katsayı ile çarpılarak tespit edilir.

Doğuda Askerlik Yapmanın Avantajları

Doğuda askerlik yapan kişilere askerlik üstün başarı belgesi verilmekte, bu belge kamu kurum ve kuruluşlarına alınacaklar arasından öncelikli tercih sebebi hakkına sahip olmaktadır. Doğu illerinde askerlik yapan kişilerin asker harçlıkları, diğer illere göre ciddi anlamda artış gösterir.

Sonraki yaşamında askerlik mesleğini seçecekler kişilere, burada kazanmış oldukları tecrübeler avantaj sağlar. Doğuda askerlik yapan kişilerin yıllık izinleri, batıda askerlik yapanlara göre daha fazladır. Bu sayede erken terhis avantajına sahiptirler.

Doğuda Asker Harçlığı 2022
Doğuda Asker Harçlığı 2022

Doğuda Askerlik Yapmak Kolay Mı?

Askerlik mesleği dünyanın en zor meslekleri arasında yer alır. Türkiye’nin coğrafi konumu bakımından, doğu illerinin coğrafi koşulları, batı illerine göre daha zordur. Doğuda askerlik görevini yapan askerler, zor iklim ve arazi şartları ile mücadele ederken, diğer yandan terör ile mücadele etmek durumundadır. Bu sebepten doğuda askerlik yapmak zordur.

Doğuda Askerlik Yapacak Kişiler Nasıl Seçilir?

Doğuda askerlik yapacak kişiler, askerlerin acemi birliklerinde eğitimini almış oldukları branşlarda, ihtiyaca göre Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenir. Genellikle doğuda görev yapacak askerlerin, acemi eğitimleri daha ağır ve doğunun şartlarına göre oluşturularak verilir. Doğuda görev alacak askerler, doğuda görev yapmasına engel oluşturacak herhangi bir mazereti yoksa, kura ile belirlenir.

Doğuda Kimler Askerlik Yapamaz?

Doğu illerinin zorlu coğrafi şartlarında, sağlık sebebi ile görev yapamayacak olanlar, batı illerinde şartlarına uygun bölgelerde askerlik görevini yerine getirir. Aile fertlerini terörle mücadele kapsamında, görev sırasında yitiren ve yaralanan gazilerin birinci derece yakınları, talep etmeleri durumunda askerlik görevlerini batı illerinde yaparlar. Doğu illerinde kardeşi askerlik yapan kişilerin, aynı anda askerlik yapması durumunda, talebi üzerine batı illerinde görev yapması sağlanır. Terör örgütü tarafından tehdit alan kişilerin ve birinci derece yakınlarının batı illerinde görev yapması sağlanır.

Benzer İçerikler

2 thoughts on “Doğuda Asker Harçlığı 2022

  1. fatih dedi ki:

    doğuda çavuş olarak askerlik yapanların maaşı ne kadar?

    1. Military App dedi ki:

      batıda aldıkları maaşa ek olarak doğu tazminatı eklenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir