Astsubay

Bando Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Bando Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Bando astsubay maaşı ne kadar sorusu, bando astsubay olmak isteyen kişilerin merak ettiği ve araştırdığı sorulardan bir tanesidir. Bando astsubaylar, Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu’nda iki yıl eğitim öğretim görerek bando astsubay olabilmektedirler. Bu okuldan mezun olan öğrenciler, bando astsubayı olarak Türkiye’nin her yerinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlıklarındaki kuvvetlerde bando astsubayı olarak görev yaparlar.

Bando Astsubay Eğitimi Nasıl Olur?

Bando astsubayların Bando Astsubay MYO’da iki farklı program türünde eğitim almaktadır:

  1. Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Programı
  2. Çalgı Bakım Onarım Programı

Birinci programda alanında uzman olan akademik kadro, öğrenciler ile birebir ilgilenerek ana çalgı derslerine ek olarak özel tasarlanmış dersliklerde piyano eğitimi de vermektedir. Buna ek olarak profesyonel müzik eğitiminin gerektirdiği diğer müzik ile ilgili dersleri de en iyi ekipman ve araç gereçle, bilim ve teknoloji ile harmanlanmış bir şekilde öğrencilere sunmaktadır.

Bando Astsubay Maasi Ne Kadar 2
Bando Astsubay Maaşı Ne Kadar?

İkinci programda ise piyano da dahil olmak üzere çalgıların bakım ve onarımlarının nasıl yapıldığı hakkında ön lisans düzeyinde kaliteli bir eğitim verilmektedir. Bu alanda onarımları en iyi ve en kaliteli şekilde yapabilecek uzman çalgı tamir teknikeri olan astsubaylar yetiştirilmesi amaçlanmıştır.

Bando Astsubay MYO, Ankara ili sınırları içerisindedir. Bu nedenle büyükşehirde yer alan her türlü sanatsal ve sosyokültürel etkinlikler, Bando Astsubay MYO ile iç içe olmaktadır. Bu nedenle bu okulda eğitim gören astsubaylar, oldukça donanımlı bir eğitim almakta ve tecrübe edinmektedir.

Bando Astsubay Hakları Nelerdir?

Bando astsubay maaşı ne kadar diye soran kişiler, muhtemelen bando astsubayların diğer haklarını da merak etmektedir. Bando astsubaylar, nihayetinde astsubay rütbesine sahip kişilerdir. Bu nedenle Silahlı Kuvvetler personellerinin yararlanabildiği askeri spor tesisleri, lojmanlar, yaz ve kış kampları, misafirhaneler ve orduevleri gibi yerlere girme haklarına sahip olurlar.

Tüm bunlara ek olarak en önemli konu ise, bando astsubayların subay olabilme imkanlarının var olmasıdır. Subay olmak isteyen öğrenciler, subay olma şartlarını yerine getirdiği müddetçe subay olabilirler. Böylece subay olup askeri birliklerde eğitim ve görev alma hakkına sahip olurlar. Daha sonra rütbe yükselerek hem maaşlarını hem de kariyerlerini geliştirebilirler.

Bando astsubay öğrencileri, meslek yüksek okulunun ilk sene sonundaki ders notları ve disiplin puanları yeterli olursa Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarına girme şansları da olabilmektedir. Bunun için bu okulun yapmış olduğu iki aşamalı müzik yetenek sınavına girebilirler. Sınavda başarılı olan kişiler lisans seviyesindeki Bando Şefliği bölümünde devam edebilirler. Bando şefi olarak görev yapan astsubayların maaşı da daha yüksek olmaktadır.

Bando Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Bando astsubay maaşı ne kadar sorusuna cevap olarak net bir maaş vermek zordur. Fakat 2024 yılı için bando astsubay maaşlarının 40.000 – 50.000 TL arasında değişiklik gösterdiğini söylemek mümkündür. Bu maaş miktarı, çalışılan ile ve bölgeye, çalışma yılına vb. başka özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Hacettepe Ankara Devlet Konservatuarına geçiş yapıp burada lisans eğitimi ile birlikte bando şefi olabilen astsubayların maaşı ise 50.000 – 60.000 TL arasında olabilmektedir.

Astsubaylıktan subaylığa geçiş yapan bando astsubaylarının maaşları da tabii ki değişiklik gösterecektir. Subay maaşları 2021 yılında ortalama olarak yine 50.000 – 60.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Bando astsubay maaşı ne kadar adlı yazımızda bando astsubay eğitimleri, hakları ve maaşları hakkında kısaca bilgilere yer verdik. Daha detaylı bilgi için TSK’nın yayınlamış olduğu belgeler ve yönetmelikleri inceleyebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir