Jandarma Astsubay

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur ?

jandarma astsubay nasil olunur

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur ?

Gelişen ve yükselen Türkiye ‘ nin yolunda en güçlü birliklerinden olan Jandarma Kuvveti 1839 yılında kurulmuştur. İçişlerine Bakanlığına bağlı olan Jandarma Kuvvetinin Komutanı Orgeneral Arif ÇETİN dir.

jandarma astsubay sözlümü mülakat soruları

jandarma astsubay sözlü mülakat soruları

HEMEN SATIN AL

Bir çok yerde görev yapan Jandarma Kuvvetinde personeller rütbeye haizdir. Bunlar Subay, Astsubay, Uzman Erbaş, Sözleşmeli Er olarak statülere ayrılmaktadır. Makalemizde ki öncelik Jandarma Kuvvetinde Jandarma Astsubay nasıl olunur. Astsubay rütbeleri Astsubay Çavuş tan Astsubay Kıdemli Başçavuşa kadardır. Astsubay olmak isteyenleri bekleyen zorlu sınav ve mülakatlar bulunmaktadır. Jandarma Astsubay olacak kişilerin Astsubay olma şartlarını taşıması gerekir. Gerekli koşulları sağlayan , mülakat ve sınavlardan başarılı olan bireyler onurlu mesleğin eğitimini tamamlayarak mezun olduktan sonra şanlı mesleklerinden atanırlar. Tabi önemli olan şartları sağlamaktan ziyade gayret , başarı ve azimdir. İşte Astsubay olmak isteyen kişilerin sağlaması gereken kriterler.

jandarma astsubay nasıl olunur
jandarma astsubay nasıl olunur

ASTSUBAY ALIMI ŞARTLARI

Vücutta yanık dövme ve iz bulunmaması,

Lise veya dengi okullardan mezun olmak,

2 yıllık veya 4 yıllık fakültelerden mezun olmak,

Diş yapısında kusur bulunmaması,

TSK’ nın belirlediği boy ve kilo ölçüleri , indeksine sahip olmak,

2 senelik üniversiteleri bitirenlerin 26 yaşını aşmamış olması,

4 senelik üniversite bitirenlerin 28 yaşını aşmamış olması,

Vücut yapısı ve sağlığında sıkıntı olmaması,

Şartları sağlayan bireyler askeri hastaneye sevk edildikten sonra Sağlık heyetlerinden olur raporu alanlar akabinde sınavlara tabi tutulacaktırlar. Astsubay olacak kişiler sağlı raporundan olur raporu aldıktan sonra Jandarma Kuvvetinin hazırladığı heyetler karşısında sözlü, yazılı ve mülakat şeklinde 3 farklı sınava gireceklerdir.

Sözlü sınavda toplum 50 soru sorulmaktadır. Bunlar Türkçe, Tarih, İnkılap , Atatürkçülük, T.C. Anayasası ve Güncel Olaylardan oluşan derslerden sorular hazırlanıp bireyleri sınava tabi tutmaktır. Astsubay olmak üçün sözlü mülakat deneme soruları sayfamızda “Jandarma Astsubay Sözlü Mülakat Deneme Soruları” başlığı altında kendinizi sınava hazırlayabilir, App Store ve Play Store da bulunan MİLİTARYAPP Eğitim uygulamaları atında JSGA uygulamasını indirip sınav için ön hazırlık yapabilirsiniz.

Diğer sınav olan yazılı sınavdan 70 puan alınması gerekir. Sınavdan 70 ve üzeri alanlar mülakat sınavına girmek için hak kazanırlar. Jandarma Astsubay olmak için bir diğer koşul ise lise veya dengi bir okuldan mezun olmaktır. Mezun olduktan sonra yükseköğretime geçiş sınavı olan YKS sınavından yeterli puanları sağlamak zorundadırlar.

Türkiye’nin güvenliğini ve bir çok önlemi arz eden Jandarma Kuvveti’nde kadın Jandarma Astsubayı alımı da yapılmaktadır. Erkeklerde de istenen koşullar kadınlar için geçerli olsa da kadınlarda istenen koşullar erkeklerde istenen koşullardan farklılık göstermektedir.

Bunlardan başlıca olarak erkek adaylarda istenen 1.64 boy sınırı kadınlarda 1.58’cm den az olmama koşulunu içermektedir. Adayların en fazla 4 yıllık bir yükseköğretim bölümlerinden mezun olmaları ve askerlik hayatını etkileyecek herhangi bir vücut engeli , hastalığı bulunmamalıdır. Şartları sağlayan bireylerin aklında ve gönlünde Jandarma Astsubay olmak isteyen herkesin bu şanlı görevde yollarının açık olmasını dileriz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir