Jandarma, Jandarma Astsubay

2022 Yılı Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Öğrenci Başvuru Kılavuzu (JAMYO)

2022 yılı jandarma astsubay başvuru şartları

2022 Yılı Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Öğrenci Başvuru Kılavuzu Yayınlandı. 2022 Yılı JAMYO başvuru Şartları nedir? JAMYO’ya nasıl girilir?. JAMYO mülakat soruları nedir?. JAMYO fiziki yeterlilik testi nasıl geçilir? JAMYO öğrenci maaşları ne kadar? gibi soruların yanıtlarını sizlere aktaracağız.

Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu Nedir? Jamyo Nedir?

Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu (JAMYO) Jandarma Genel Komutanlığının Astsubay ihtiyacını karşılamak için 2 yıl eğitim vererek jandarma astsubay olmasını sağlayan meslek yüksek okuludur. Jamyo’dan mezun olan kişi kura ile Astsubay çavuş olarak atandığı birlikte görev yapmaya başlar.

Jandarma astsubayları; orduevlerinden, lojmanlardan ve Ordu Yardımlaşma Kurumunun (OYAK) imkânlarından istifade etmektedir.

Jandarma veya Sahil Güvenlik OL

Jandarma veya sahil Güvenlik ol mobil uygulamamız ile sınav aşamalarını takip edin anlık duyurulardan faydalanın ve en çok ihtiyacınız olan mülakat sorularına, parkur bilgileri gibi sınavı kazanmanızı sağlayacak bilgilere ulaşın

jsga mülakat soruları
jandarma mülakat soruları

Google Play İndir; Jandarma Sahil Güvenlik Ol

Apple Store İndir; Jandarma Astsubay Ol

2022 yılı Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu Başvuru Şartları Nedir?

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokuluna başvuru için; ÖSYM tarafından yapılan 2022 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) aldıkları puan esas alınarak;

 • TYT puanına göre, sıralamada en az 500.000’inci sırada yer alması gerekmektedir.
 • Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokuluna temin edilecek (712) erkek alınacaktır.
 • Başvuru yapan adaylar kontenjan miktarının on katı adaya https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresi üzerinden “Seçme Sınavlarına Çağrılma ” duyurusu yapılacaktır.

JAMYO Adaylarında Aranacak Nitelikler

 • Evli, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla nikahsız olarak birlikte yaşamamak
 • Yirmi bir (21) yaşını bitirmemiş olmak
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak
 • Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak

Jandarma Astsubay Meslek yüksek Okuluna Başvuru Nasıl Yapılır?

2022 yılı jandarma astsubay başvuru şartları
jandarma astsubay mülakat soruları
 • Başvurular sadece https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresi Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi (PTS) üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla yapılacaktır.
 • 01 Temmuz 2022 günü başlayıp, 24 Temmuz 2022 günü saat 23.59’da sona erecektir.
 • Profil bilgilerim kısmındaki bilgi ve belge girişleri tamamlandıktan sonra ‘‘Başvurularım’’ kısmından ‘‘Başvuru Sürecindekiler’’ kısmı seçilerek ‘‘2022 Yılı Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Öğrenci Temini’’ seçilerek ‘‘Başvuru Yap’’ butonuna basılarak başvuru süreci başlatılacaktır.
 • “Başvuruyu Tamamla” butonuna basıldıktan sonra ekrana “Aday Bilgi Formu” gelecektir. Aday tarafından formdaki bilgiler kontrol edilerek “PDF” olarak indirilecek ve imzalanacaktır. SINAV ÇAĞRISI YAPILAN ADAYLAR TARAFINDAN BU FORM İMZALI OLARAK SINAVA GETİRİLECEKTİR.

2022 YILI

JANDARMA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU (JAMYO) BAŞVURU-SONUÇ VE DUYURULARIN AÇIKLANMASI

Başvuru sonuçları, sınav takvimi ve diğer duyurular https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Girisinternet adresi Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi PTS ‘‘Sonuç Bilgileri’’ bölümü altında ‘‘Sonuçlarım’’ kısmında yapılacaktır. Adaylar temin takvimine göre duyuruları takip etmekle sorumludur. Adayların adreslerine herhangi bir tebligat gönderilmeyecektir. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi PTS’de yapılacak duyurular ile SMS bildirileri resmi tebligat niteliği taşımaktadır.

JAMYO Fiziki Yeterlilik Testi

Fiziki kontrol komisyonu tarafından “Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olur” kararı verilenler, fiziki yeterlilik sınavına alınırlar.

Jamyo Fiziki Yeterlilik Parkuru

Başarılı olmak için beş yüz tam puan (500) üzerinden en az üç yüz puan (300) almak zorunludur.

Jamyo Mülakat Sınavı

Jandarma Astsubay Mülakat Soruları

 • Değerlendirmede adayın;
  • Konu hakkında bilgi düzeyi,
  • Kendisinden istenileni kavrama,
  • Özgüveni,
  •   İfade etme yeteneği,

JAMYO Sağlık Raporu ve Güvenlik Soruşturması Aşamaları

Yapılan sınavlarda başarılı olan adaylar TSK, J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğindeki hükümlere göre Sağlık Raporu almak üzere Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş hastanelere sevk edilecek ve Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Meslek Yüksekokulu “Öğrenci Adayı Olur” raporu aldırılacaktır

Kayıt yaptıran adayların güvenlik soruşturması işlemlerine başlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucu menfi olarak gelen adayların ilişikleri kesilir.

JAMYO İntibak Eğitimi

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokuluna geçici kaydı yapılan adaylar Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığının belirleyeceği takvim doğrultusunda intibak eğitimine tabi tutulurlar.

SINAV TAKVİMİ

Başvuru Tarihleri ve Saati    : 01-24 Temmuz 2022 saat: 23.59’a kadar

Sınav Tarihleri                       : Ağustos-Eylül 2022 aylarında icra edilmesi planlanmaktadır.

Sonuçlarının Duyurulması    : Onayı müteakip

JAMYO İletişim Bilgileri

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi (JSGA) Yerleşkesi JSGA Başkanlığı Personel Temin Merkez Komutanlığı Beytepe/Çankaya/ANKARA

TEL: (0312) 464 4836

Jandarma Öğrenci Maaşları Ne Kadar?

Jandarma Öğrenci maaşları normal er maaşı kadardır. Yüksek bir maaş ödemesi gerçekleşmez meslek yüksek okulu olduğu için ösym burusundan yararlanabilirler.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir